بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرجمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 10348
تعداد نظرات:۴ دیدگاه
تاریخ انتشار:جمعه ۱۹ دی ۹۳ ۷:۴۸ ب.ظ

مهمان همیشگی ریه های مردم جنوب/

هجوم دوباره ریزگردها به شهرستان کنگان + تصاویر

اختصاصی ثلاث – گفتنی است شهرستان کنگان دی ماه امسال دو بار شاهد هجوم توده بزرگی از ریزگردها بود

ثلاث : دانشمندان نشان داده‌اند که بدون آب یا ویتامین و غذا، ادامه زندگی فقط برای چند روز یا حداکثر ۱ هفته امکان‌پذیر است اما انسان بدون هوا فقط چند ثانیه زنده می ماند.

شاید این جمله را بارها شنیده باشیم اما زمانی پی به آن میبریم که در تنگنای تنفسی قرار گرفته و یا هوایی کثیف را استنشاق می کنیم.

از این رو استنشاق هوای پاک و توجه به آنچه از طریق تنفس وارد بدن می شود، اهمیت زیادی دارد؛ اما این روزها آلودگی ناشی از گردو غبار مشکلات زیادی را برای شهروندان به ایجاد کرده است.

هر چند ریه های مردم این دیار با آلودگی های دیگری که بسیار خطرناک تر از این ریزگردها هستند، سخت دست و پنجه نرم می کند ولی به چشم نیامدنشان مانند این ذرات معلق راه گم کرده از همه جا بیخبر در هوا، باعث نشده که نارضایتی ها چندان اوج گرفته و صدای اعتراض آنها را زیاد بلند کند. با اینکه چندی پیش عده ای از فعالان محیط زیستی اقدام به فعالیتی خودجوش برای جمع آوری ۵ هزار امضا نمودند ولی باز هم وجود چنین فعالیت هایی در ارتباط با حفظ محیط زیست لازم و ضروری به نظر می رسد تا مسئولین امر خود را در قبال سلامتی مردم به خواب غفلت نزنند. 

گفتنی است شهرستان کنگان دی ماه امسال دو بار شاهد هجوم توده بزرگی از ریزگردها بود که البته کل استان بوشهر را تحت شعاع خود قرار داد.

ریزگردها و آسیب های جدی آنها

[ هرچند ذرات جامد به صورت معلق در جو زمین همواره وجود دارند اما تراکم این ذرات مانند هر متغیر دیگری اگر از محدوده ای فراتر رود خسارت زا و خطرناک خواهد بود.

ذرات گرد و غبار از نظر اندازه کاملا متفاوت هستند و از درشت (غیرقابل تنفس) تا ریز (قابل تنفس) طبقه بندی می شوند.

ذرات درشت گرد و غبار حداکثر می توانند به داخل بینی، دهان و حلق راه پیدا کنند اما ذرات ریز می توانند به اعماق بیشتر و نواحی حساس مجرای تنفسی و ریه نفوذ کنند.

ذرات ریزتر دارای اثرات بالقوه مهمی بر سلامت انسان هستند. بیشتر ذراتی که در پدیده گردوغبار حضور دارند از نوع درشت یا غیرقابل تنفس هستند و تهدید جدی برای سلامت مردم ایجاد نمی کند، هر چند ممکن است در افرادی که سابقه بیماری های تنفسی دارند مشکلاتی پدید آورد.

 آثار کوتاه مدت آلودگی هوا بیشتر شامل حساسیت چشم ها، بینی و حلق، عفونت های دستگاه تنفسی، سردرد، تهوع و واکنش آلرژیک است.

اما این پدیده در درازمدت نیز می تواند بیماری مزمن تنفسی، سرطان ریه، بیماری قلبی و حتی آسیب به سایر ارگان های بدن را ایجاد کند.]

 

[۱] . دکتر شهرام عزیزی خوش سیرت، مدیر گروه ارتباطات و آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی

 عکاس ثلاث – سعید صفایی

گردوخاک (۱) گردوخاک (۲) گردوخاک (۳) گردوخاک (۴) گردوخاک (۵) گردوخاک (۶) گردوخاک (۷) گردوخاک (۸) گردوخاک (۹) گردوخاک (۱۰) گردوخاک (۱۱) گردوخاک (۱۲) گردوخاک (۱۳) گردوخاک (۱۴) گردوخاک (۱۵)

نظرات

 1. علی says:

  سلام

  متأسفانه در نهایت کج سلیقگی و بی برنامه بودن همان روز آب هم قطع شد..

 2. امین says:

  سلام

  متأسفانه همان روز هم آب قطع شد

 3. زهرا says:

  احسنت تصاویر عالی بود . خسته نباشید همت شما روز افزون باد .

 4. یاهو says:

  با تشکروسپاس والله خودتون خسته نکنید مسئولین خوابن ما که تهرانی نیستیم که مسئولین تو فکر بیفتند و باران مصنوعی برای ما بیارن هر وقت که مردیم میگن خواست خدا بوده …………

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

دیدگاه کاربران

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن