بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرجمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 15710
تعداد نظرات:۴ دیدگاه
تاریخ انتشار:شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴ ۶:۵۷ ب.ظ

در صورت توافق هسته ای روابط ایران وآمریکا تا چه سطحی پیش می رود؟

  ابراهیم ثابت: مدت هاست هوش و حواس تمام جهان به مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ معطوف شده است مذاکراتی که می تواند نتیجه ی آن بر تمام جهان تأثیرگذارباشد و چه بسا پس از توافقات هسته ای، ما شاهد تغییراتی گسترده در منطقه و جهان باشیم که تاکنون به ذهن هیچ کس خطور […]

 

ابراهیم ثابت: مدت هاست هوش و حواس تمام جهان به مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ معطوف شده است مذاکراتی که می تواند نتیجه ی آن بر تمام جهان تأثیرگذارباشد و چه بسا پس از توافقات هسته ای، ما شاهد تغییراتی گسترده در منطقه و جهان باشیم که تاکنون به ذهن هیچ کس خطور نکرده است.

همه می دانند که هدف آمریکا از تحریم های گسترده ی ایران، ممانعت یا هراس از تولید بمب اتمی نبوده است چرا که پیش از این نیز ایرانیان نشان داده بودند که به دنبال سلاح هسته ای نیستند و حتی حاضر شده بودند که تعهّدات و محدودیت های لازم را نیز بپذیرند. پس، هدف آمریکا از تحت فشار قرار دادن ایران چیز دیگری بوده است و یکی از آن ها در تنگنا قراردادن یکی از دشمنان سرسخت و ادامه ی روند حضورخود در منطقه بوده است. امّا آیا آمریکا توانسته است به خوبی به اهداف خود در منطقه دست یابد؟ پاسخ منفی است. آمریکا نتوانست با حمله ی نظامی، عراق را تحت سیطره خود در آورد و با تحمل هزینه ها، آن را به راحتی به ایران تحویل داد.

آمریکا نتوانست در افغانستان به کمک نیروهای تحت امرخود، آنگونه که می خواهد عمل کند. آمریکا نتوانست با استفاده و حمایت از تروریست ها و مخالفان سوری، دولت بشار اسد را در سوریه سرنگون کند؛ یا با کمک هم پیمانان خود در منطقه، مانع از فروپاشی دولت مستعفی یمن و تضعیف نیروهای مورد تأیید ایران در آنجا شود.

جالب تر اینجاست که انواع حمایت های ایران در همه ی این کشورها روز به روز افزایش یافت و برقدرت و محبوبیت ایران افزوده است.

نارضایتی در کشورهای عربی اسلامی نیز روزبه روز در حال افزایش است و حکومت های آنان تنها با کمک و حمایت شدید خارجی و پشتوانه تسلیحاتی می توانند در مقابل انقلاب های مردمی دوام بیاورند. این قدرت های ضعیف منطقه ای درخاورمیانه دیگر نمی توانند تضمین کننده منافع آمریکا باشد و رویکرد مقابله با ایران نیز در منطقه ی پرآشوب خاورمیانه که دیگر آمریکا نیز نمی تواند به راحتی گلیم خود را از آن بیرون بکشد، چندان سودمند نیست و به نظر می رسد تعامل و همکاری با ایران دستاوردهای بیشتری به دنبال داشته باشد.

امّا ایران از ارتباط با آمریکامی تواند چه دستاوردهایی داشته باشد؟ و آیابرای این کشور که یکی از اهداف اصلی اش از تحمّل تحریم ها، دستیابی به دانش و خودکفایی هسته ای و ارائه خدمات پزشکی، رفاهی و… به مردم بوده، شایسته است که به طور مثال ،تحریم انواع داروها را در قبال تولید داروهایی دیگر بپذیرد و جان و رفاه مردم را بیش از این به خطربیندازد؟

ایرانیان و شیعیان،به تمام ادیان الهی و پیروان آنها احترام می گذارند و تمام مسلمانان را برادر خود می دانند و همواره از همه ی مسلمانان،چه شیعه و چه سنی دفاع و حمایت کرده اند که نمونه ی بارز این حمایت ها در جنگ های اسرائیل علیه مردم مظلوم غزه مشاهده شده است. امّا آیا حکومت های مناطق سنی نشین نیز همین رویه را دنبال کرده اند؟ رفتار آنان در جنگ ایران و عراق، رفتار آنان در مقابل شیعیان یمن، رفتار آنان در عراق، سوریه ، بحرین چه چیزی را نشان داده است؟ آیا شیعیان طرفدار ایران به طور مثال حزب الله، آتش خشم و کینه خود را بر روی اسرائیل- دشمن و غصب کننده سرزمین سنی نشین فلسطین-گشوده اند یا بر عربستانی که شیعیان خود را در فقر و محرومیت و استبداد قرارداده است و حتی برای کشتار شیعیان معترض بحرینی، به آن کشور تانک و تجهیزات می فرستد؟

ایران صاحب تمدنی بزرگ است و اهل منطق و مداراست . همگان دیده اند که ایرانیان ، با دست های خالی نیز در جنگ ها سربلند بوده اند.

درشاهنامه می خوانیم که رستم به اشکبوس می گوید:

پیاده مرا زان فرستاده توس- که تا اسب بستانم ازاشکبوس

در جنگ ایران و عراق نیز همگان تسلیحات ساده ی ایران و عراق مسلح شده با انواع سلاح های پیشرفته را دیدند.

ایران امروز صاحب انواع تجهیزات و سلاح ها و قدرت ها ست امّا بیش ازآنکه اهل جنگ و اسلحه باشد، اهل صلح و دوستی و منطق و مداراست.

«آسایش دوگیتی تفسیراین دوحرف است-بادوستان مروت بادشمنان مدارا»

متأسفانه حکومت های مناطق سنی نشین ، به راحتی فریب دسیسه ها را خورده و با ترویج افراطی گری و تفکّرات مغایر با مکتب الهی اسلام در سرزمین های خود،به جای رواج دوستی با هم کیشان خود و شیعیان ،بر طبل دشمنی کوبیده اند و مسلمانان شیعه را، حتّی از یهودیان و مسیحیان و کفار نیز فروتر دانسته اند.

رواج همین تفکّرات و اندیشه های غلط و غیر مسالمت آمیز باعث گردیده است ،هر از چند گاهی حتّی فلسطینیان،که همواره ایران را حامی و مدافع خود دیده اند،درقبال ایران ناسپاسی نمایند و همه ی آسیب هایی را که به دلیل دشمنی با اسرائیل غاصب، متوجّه ایران و ایرانیان شده است، نادیده بگیرند و عملکردی کاملاً متضاد با جمهوری اسلامی ایران در پیش گیرند.

هر چند ایرانیان فقط دستورات اسلام ، در خصوص وظیفه ی مسلمانان نسبت به حمایت از همدیگر را اجرا کرده اند، امّا نادیده گرفتن محبّت ایرانیان و تداوم طولانی گمراهی، می تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد که دشمنان اسلام همواره به دنبال آن بوده اند.

این رویه و تفکرات غلط برخی کشورهای عربی، درقبال شیعیان و ایران، اگر به همین نحو ادامه پیداکند،چه بسا ایران، نحوه ی ارتباط و تعاملات خود با آمریکارا،باهدف حفظ امنیّت و آرامش بیشتر شیعیان و کاهش نگرانی از وضعیت کشورهای سنی نشین تغییردهد، چرا که ممکن است این تصوّر برای ایرانیان پیش بیاید ،که اگر کشوری ادعای اسلام داشته باشد هیچ گاه اجازه توهین و کشتار مسلمانان و شیعیان را به خود نمی دهد؛ پس ادعای آنان ادعایی دروغین و خارج از اسلام است ونیازی به این همه نگرانی، دلسوزی و سینه چاکی در قبال دشمنان به خاطر آنان را ندارد.

در صورت انجام توافقات نهایی هسته ای ،ایران شاید بتواند با سکوت و عدم مخالفت عملی آمریکا، تغییراتی را با کمک نیروهای مردمی در برخی کشورهای شیعه نشین ایجاد نماید و حتی مذهب شیعه نیز بیش از پیش گسترش یابد؛ چراکه برای امریکا و قدرت های دیگر نیز،توسعه ی مذهب شیعه ی صلح طلب می تواند، بسیار بهتر از سایر مذاهب افراطی باشد!

آمریکا نیز، در صورت توافق هسته ای به احتمال فراوان،برای تأمین منافع خود، ارتباطی دگرگون شده با ایران را در پیش بگیرد، چرا که در آن صورت، آمریکا می تواند شاهد مخالفت کمتری ازجانب ایران در خصوص حضور و نفوذ آمریکا در کشورهای اسلامی مخالف ایران و شیعیان باشد.

پس به نظرمی رسد ایران و آمریکا به نقطه ای رسیده اندکه مجبورند روابط پیشین خود را به گونه ای کاملاً تازه ،تغییر دهند و کشورهای عربی که حاکمیتشان نه برپایه ی مردم که به پشتوانه ی توانایی های مالی، تسلیحاتی و حمایت های قدرت های خارجی بوده، بهتر است به جای دشمنی با ایران و مخالفت با توافقات هسته ای و نگرانی از توسعه روابط دیپلماتیک آنان و افزایش قدرت ایران، به دنبال تعامل و دوستی با این کشور و یافتن راه های تقویت و اتحاد بیشتر کشورهای اسلامی باشند تا خود نیز بتوانند،همچنان به پشتوانه حمایت های قدرت های جهانی در مقابل انقلاب های مردمی چند صباحی بیشتر دوام بیاورند.

در غیر این صورت جهان می تواند شاهد تغییرات گسترده و چشمگیر به ویژه در منطقه ی خاورمیانه باشد که حتّی برخی فلسطینیان ناسپاس نیزمی توانند از آن مستثنی نباشند!!

 

نظرات

 1. دانشجو says:

  جناب ثابت تحلیلی منطقی و بیطرفانه ای انجام نداده اید چرا که عنوان تحلیل شما با متن نوشتاری بسیار فاصله دارد و اینگونه بر طبل شیعه و سنی کوبیدن و ایران را مبرا از دخالت در کشورهای عرب دیدن از بی انصافی است در صورتی که خود مسولین دخالت را تایید میکنن و هدف خود را به کرات اعلام نموده اند
  لذا شایسته هست منطق را در کلامتان رعایت کنید جناب صفایی حتما چاپ بفرمایید.

  • ابراهیم ثابت says:

   دانشجوی ارجمند
   من منکربرخی اشتباهات تاریخی وگذشته ایرانیان که به اختلافات دامن می زد،نیستم اما یقین دارم امروز ایرانیان وشیعیان برای اتحاد مسلمانان مدارای بسیارزیادی داشته اند.خودتان پرس وجوکنید ببینیدآیا همان برخوردهایی که حاکمان سنی برخی کشورهای اسلامی باشیعیان درکشورهایشان می کنند،درایران هم نسبت به اهل تسنن می شود؟
   به نظرشما ایا عربستان توان نظامی ایران راداشت،آیا تاکنون به ایران حمله نکرده بود؟
   آیا اگرایران برای دفاع ازشیعیان بحرین، همانند عربستان به آنجا تانک ونیرو اعزام می کرد،انان قدرت تحمل داشتند؟
   باورکنید خودتان هم قبول دارید که من یک طرفه به قاضی نرفته ام.البته قطعا برخی تندروی های واشتباهات درمیان همه ی ملت ها هست.اما بیشترایرانیان خواهان صلح ودوستی با اعراب واهل تسنن همه ی کشورهاهستند وامیدوارم که این مهم ،بادرایت همه ی مسلمانان،به زودی محقق گردد.
   شادوتندرست باشید!

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

دیدگاه کاربران

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن