بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرسه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۳:۰۱ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 19950
تعداد نظرات:۹ دیدگاه
تاریخ انتشار:جمعه ۶ شهریور ۹۴ ۱۲:۲۸ ق.ظ

اعتبارات و مردمی که کم دیده شدند

نارضایتی شدید مردم کنگان از کاهش اعتبارات این شهرستان توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان/ مسئولین پاسخگوی مردم باشند

اختصاصی ثلاث- پس از اعلام سهم شهرستان ها از اعتبارات تملک دارایی، مردم و شهرستان کنگان به شدت نسبت به کاهش چشمگیر این اعتبار برای شهرستانشان معترض شدند.

 

اختصاصی ثلاث: مصطفی صفایی: هدف از نگارش مطلبی که در ادامه می خوانید به هیچ عنوان تخریب شخص، گروه یا دولت نیست زیرا نمی توان منکر خدمات فراوان دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در استان بوشهر و شهرستان کنگان شد. دولت روحانی منشا خدمات عام المنفعه زیادی شده است که جا دارد از تمامی خدمتگزاران صدیق این دولت و تمام کسانی که دل در گروه توسعه و ابادانی این مملکت دارند و برای بالابردن رضایتمندی مردم تلاش می کنند، خدا قوت گفت؛ اما آن زمانی که احساس شود حقی از مردم منطقه ضایع شده یا در خطر از بین رفتن است، ثلاث به عنوان یک سایت مورد اعتماد مردم با حفظ استقلال خود، از حق شهرستان به صورت کاملا منصفانه دفاع می کند و در این راه شفاف سازی را سرلوحه کار قرار خواهد داد؛ لذا در این مسیر که همان حق مردم است با هیچ کس تعارف ندارد.

امسال با وجود افزایش اعتبارات تملک دارایی استان، ولی سهم شهرستان ها  کاهش یافته است.

موضوعی که دست نمایندگان ارشد دولت در شهرستان ها را برای شروع پروژه های جدید بسته، از این رو اعتبارات به سمت تکمیل پروژه های ناتمام یا بدهی پیمانکاران خواهد رفت.

پس از اعلام سهم شهرستان ها از اعتبارات تملک دارایی، چند سوال بزرگ در اذهان عمومی مطرح شد؛ این سوالات به قدری بزرگ بود که سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر را وادار به واکنش رسانه ای نمود؛ هرچند اظهارات وی برای مردم و مسئولین مخصوصا جنوب استان کاملا غیر منطقی بود.

عوض پور سرپرست محترم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر در اظهارات خود تاکید کرده” توزیع اعتبارات استان بوشهر عادلانه و بر اساس شاخص‌هاست و آمار مربوط به کنگان و جم فراتر از رقم منتشر شده در سایت هاست”

 

این مقام مسئول در مورد کنگان درست می گوید زیرا با چانه زنی های انجام شده، این آمار از ۲۴ میلیارد تومان( رقم اعلام شده) به ۲۶ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان رسیده است؛ حال آنکه اعتبار سال گذشته برای این شهرستان ۴۴ میلیارد تومان بوده است. اما در اینجا چند سوال وجود دارد که جناب اقای عوض پور باید پاسخ دهد.

جدای از اصطلاحاتی مانند ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم؛ استناد قانون؛ تبصره و تمام مواردی که در خبر مذکور از زبان سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان منعکس شده و برای افکار عمومی کاملا نامفهوم است؛ مردم شهرستان های جنوبی به خصوص کنگان منتظر پاسخ قانع کننده در خصوص کاهش سهم این شهرستان از زبان این مقام مسئول هستند.

آیا ۶۰ درصد تاسیسات پارس جنوبی در این شهرستان فعالیت خود را متوقف کرده یا از این شهرستان منتقل شده است؟ آیا این شهرستان را برای سومین بار تفکیک کرده اند و کوچک تر شده است؟ آیا جمعیت این شهرستان کم شده یا این شهرستان را به عنوان سومین شهرستان پرجمعیت استان نمی شناسید؟ ایا این شهرستان به مانند قبل سهمی در درآمد ملی و بازگشت آن به استان ندارد؟ آیا این شهرستان تقاضای جدایی از بوشهر کرده است؟ آیا صنایع آلاینده، دیگر آلودگی تولید نمی کنند؟ آیا منابع زیست محیطی و طبیعی از بین رفته ی این شهرستان، به حالت قبلی بازگشته است؟ آیا با وجود حضور پارس جنوبی، ساحل چندانی برای کنگان مانده است؟

با وجود این مواردی که در بالا مطرح شد، توقع افزایش اعتبارات مربوط به شهرستان کنگان می رفت، ولی انگار موضوع به گونه ای بلعکس رقم خورد تا نهایتا سهم شهرستان به نصف کاهش یابد و این موضوع واقعا برای کنگانی ها جای سوال و تعجب دارد.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان طبق چه تحقیق و صحبتی که باید با نماینده عالی دولت در شهرستان ها میشد، اعتبار شهرستان کنگان را به نصف کاهش داده است؟

چرا دشتستان، بوشهر، تنگستان، گناوه، دشتی شاهد کمترین کاهش اعتبار شهرستانی بوده اند ولی کنگان به عنوان سومین شهرستان پر جمعیت استان شاهد کاهش چشمگیر اعتبارات نسبت به سال قبل بوده است؟ دلیل این تبعیض را برای مردم شهرستان کنگان توضیح دهید.

مردم کنگان و عسلویه در شرایط بسیار بد زندگی می کنند و دود، الودگی، آلایندگی، انفجار جمعیت، گرانی، هجوم خرده فرهنگ ها، افزایش فساد، افزایش بیماری ها، از بین رفتن ساحل و طبیعت و … را تحمل کرده اند، ولی عاقبت باید شاهد کاهش اعتباراتشان نیز باشند و این، یک ظلم بزرگ و اشکار در حق این مردم است.

اعتبارات مربوط به آلایندگی و ارزش افزوده یک قانون و حق مسلم برای مردم شهرستان های کنگان، عسلویه و جم است و به هیچ نهاد یا شخصی نیز مرتبط نیست و از جانب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز نمی توانند بر مردم این مناطق بابت این موضوع منتی بگذارند؛ به عبارتی این حق قانونی صدقه نیست.

موضوع دوم، مصوبات سفر پرخیر و برکت برای کنگان و عسلویه است که لازم می بینیم توضیحی کوچک بدهیم. این مصوبه سفر مقام معظم رهبری در حکم یک امتیاز و جایزه برای این مردم در جهت محرومیت زدایی می باشد و هیچ ارتباطی با حق قانونی آلایندگی و ارزش افزوده ندارد. مثلا مگر می شود بگوییم حال که دولت بندر آزاد را برای مثلا بوشهر مصوب کرده است، این شهرستان از حق الایندگی یا حقوق دیگر محروم شود؟

با توجه به کاهش کلی این اعتبارات در سطح استان، چنانچه سهم شهرستان کنگان از ۴۴ میلیارد سال گذشته نهایتا به کمتر از ۴۰ میلیارد تومان برسد، مردم کنگان این را به مثابه ظلمی بزرگ از جانب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر می پندارند و عواقب هرگونه واکنشی از جانب شهرستان کنگان مستقیما بر گردن سرپرست این سازمان خواهد بود.

شهرستان کنگان بیش از ۳۷ میلیارد تومان بدهی مربوط به پروژه های قبلی دارد. ۲۶ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان نیز برای اعتبارات امسال شهرستان در نظر گرفته اند؛ با این حساب باید ۱۰ میلیارد تومان نیز روی آن بگذارند، تا بدهی قبل را تسویه و صفر کنند.

هفته دولت امسال برای کنگان بسیار کم فروغ بود، زیرا حتی یک پروژه جدید نیز در این شهرستان تعریف نشد.

مطمئنا مسئولین دلسوز و بیدار شهرستان کنگان نیز، موضوع کاهش چشمگیر اعتبارات شهرستان را برنتافته و مراتب اعتراض خود را به اشکال مختلف به مرکز استان منتقل نموده و منتظر پاسخ نهایی مسئولین استانی هستند.

امیدواریم قبل از اینکه مشکل موجود باعث بروز مشکلات حادتر شود، حق شهرستان ادا شود و مسئولین مربوطه، نگاهی عادلانه تر( به مانند شهرستان های شمالی استان) به سومین شهرستان پرجمعیت استان داشته باشند.

لطفا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر در خصوص دلایل منطقی برای کاهش اعتبارات شهرستان کنگان به مردم این منطقه توضیح دهد؛ همچنین اگر رقم دقیق اعتبارات شهرستان کنگان سری نمی باشد، آن را اعلام نمایید.

 

نظرات

 1. حميد says:

  از پیشرفت کنگان میترسند همه چیز برای خودشون میخوان. از طرفی آقای سالاری زمانی که در منطقه ویژه هم که بود با کنگان مشکل داشت و هر کاری میکرد که به کنگان کمکی نشود. مسولین شهرستان هم باید صدای اعتراض مردم را به گوش مسولین استانی و کشوری برسانند

 2. ح . بنکی says:

  با سلام و تشکر از سابت وزین ثلاث که مانند گذشته تلاش در آگاه کردن افکار عمومی و رفع ظلم از این شهرستان را سر لوحه ی کار خود قرار داده است ، عرض می کنم که سر منشأ همه ی این تبعیضها و دلیل عمده ی نادیده گرفتن مردم شهرستان کنگان ، عدم اطلاع مسئولین استانی از وضعیت این شهرستان است .
  شهرستانی که حتی یک مدیر در سطح استان ندارد و در مراکز تصمیم گیری های کلان استان ، یک نفر دلسوز و آشنا به درد و بومی را نداشته باشد ، حال و روزش بهتر از این نخواهد شد .
  متاسفانه همه ی تلاش های نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین مسئولان محلی تاکنون به نتیجه ای مثبت نرسیده و در مرکز استان ، همچنان مردم کنگان را نا دیده می گیرند.
  زمانی ما می توانیم به حق خود در اختصاص اعتبارات و بودجه برسیم که شخص یا اشخاص دلسوز و آشنا به کار از بچه های شهرستان کنگان در مراکز تصمیم گیری استان راه یابند و از حق و حقوق پایمال شده ی آن دفاع کنند ..

 3. حرف منصفانه says:

  امیدوارم حق مردم کنگان دیده شود
  واقعا این مردم حقشون این نیست. تمام زندگیشون بخاطر صنایع، الودگی،افزایش جنعیت، گرانی،افزایش فساد و مریضی به سختی کشیده شده است.
  دوبار غیرکارشناسانه این شهرستان تفکیک شده و این در حالی است که دشتستان و دشتی همچنان بزرگ ترین شهرستان هستند و هیچ احد و ناسی جرات تفکیک این دو را ندارد.
  مردم کنگان محجوب و آرام هستن که همین باعث شده ازشون سو استفاده بشود

  موضوع چمن های مصنوعی که قراره در سطح همه شهرستان ها ایجاد بشه، یک هدر رفت هزینه است به معنای واقعی. وافعا عجیبه از این تصمیمی که گرفتن

 4. حمید says:

  یک عمر هر چی نظر دادیم هیچ کاری برای مردم نکردن. چه وقتی اعتبار داشتند و چه موقع که نداشتن همیشه دستشون تو جیب ملت بود و غصه دنیا هم فقط مال مردم بدبخت فلک زده هست. مسئولین هم اعتبارات رو تقسیم کنند نوش جونشون، ماشین و خونه و زمین تو شهرهای دیگر کشور بخرند و اصلا مردم کیلو چنده. برای خودنمایی مردم از کتاب خدا هم مهمتر میشن اما دور از همه نه دین میشناسن و نه خدا تازه فحش همه چیز میدن.

  از نظر من استان بوشهر کل جهانه و شهر کنگان اسراییل که حساب آدم هم نمیکنند مردم این دیار.

  فقط نمیدونم این همه میدزدن هنوز پروژه هاشون تموم نشده ؟ شاید جزیره قناری میخوان بخرن که هنوز اعتبار کم دارند !!

  شورش دیگه در اوردین بخدا، ذره ای خجالت بکشید بخدا. شماها با مردم چه فرقی دارید ؟ تا کی باید مردم این مثل گداها زندگی کنند.

 5. قاسم says:

  درکنگان باید مسئولین دقت بیشتری برای جلوگیری از اجحاف به مردم نمایند ازسایت ثلاث بالاخص جتاب اقای صفایی که به مردم روشنگری میکنند تشکر و سپاس به عمل می اید

 6. نه تنها ظالمانه و غیرکارشناسی به حقوق مردم نجیب شهرستان کنگان تعدی شده، بلکه اتفاق نامیمونی در تاریخ مدیریت استان ثبت خواهد شد. فراموش نکنید مردم آگاهانه شما را می بینند.
  ضرورت داره مسوولین شهرستان نیز در این زمینه روشنگری کنند.

 7. شهروند says:

  سلام.باتشکر از سایت ثلاث.
  امید ما مردم به دولت حسن روحانی بود که از این هم ناامید شدیم.شمارا بخدا باند بازی تا چه اندازه باید باشد که شخصی مانند اقای سالاری بشه استاندار مردم مگه قراره هرکس تو انتخابات تلاش کرد یا هزینه کردبرای فرد مورد نظرش باید امتیاز بگیره.یعنی قحط الرجال تو این مملکت که باید سالاری با ان پیشینه کاری بیاد نماینده عالی دولت تو استان بوشهر باشه.و بعد از ان یه فرمانداری برای ما مردم کنگان انتخاب کنن که سالهای سال از کارهای اجرایی به دور بوده.خوب مامردم دگه چه انتظاری داریم کی باید از حق مامردم کنگان دفاع کنه.متاسفانه مسولین محلی هم بفکر خودشونن.

 8. شهروند کنگانی says:

  این مشکل بوجود آمده از بی عرضگی مسولین شهر میباشد و چون یک باند خاص دارند کنگان را میچرخانند و این باند هم مثل پرچم تو هر دولت به همون دولت اقتدا میکنند و خط و نظر قاطعی ندارند بخاطر اینه که به مردم ظلم میشه و شهر هیچ پیشرفتی نمیکنه. ثلاث جان بقرآن مجید قسم اگر دروغ میگم بگید دروغ میگم. عاجزانه خواهش میکنم سانسور نکنید.

  • محمد says:

   با نظر شما کاملا موافقم
   همین باندی که جدیدا اومدن سرکار،زدن تمام ارگانها و سازمانهای دولتی رو به گند کشوندن،هر کاری دوست دارن انجام میدن و به هیچکس هم جوابگو نیستن چون عضو ستاد فلان رنگ در انتخابات ریاست جمهوری بودن وحالا که اومدن سرکار دارن عقده هاشونو سر مردم بدبخت خالی میکنن.
   برای شهر کنگان فقط باید گریست.

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن