بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرسه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۳:۰۱ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 23247
تعداد نظرات:۲ دیدگاه
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۷ آبان ۹۴ ۱:۵۷ ق.ظ

گزارش خبری؛

نشست های ادبی شعر و داستان شهرستان کنگان در مسیر ارتقا/نقش موثر منتقدان در نشست های ادبی

اختصاصی ثثلاث- برای رونق نشست های ادبی باید با برنامه ریزی هدفمند پیش رفت که این موضوع در جذب و پروش علاقه مندان نیز تاثیرگذار است؛ از طرفی دیگر نقش اساتید آگاه و با حوصله در این راستا بسیار تاثیرگذار است. نشست های شعر و داستان می تواند هر یک ماه یا ۴۵ روز به صورت مشترک با شهرستان های جم یا دیر و غیره نیز برگزار شود.

 

به گزارش ثلاث، شعر و داستان از ان دست هنرهاییست که معمولا در زندگی روزمره و کارها و تفریحاتمان همیشه با ان سر و کار داریم. شعر و داستان در فیلم، جنگ، صحبت ها روزمره، موسیقی و خلاصه تار و پود زندگی مان به صورت کاربردی از آن استفاده می شود.

بدون شک یکی از مواردی که تمدن و فرهنگ ایرانیان را به رخ جهانیان کشانده، هنر است، آن هم از نوع شعر و داستان…

اگرچه از دوره‌ باستان – یعنی دوره هخامنشیان و قبل از آنان – به جز سنگ نبشته‌ها و بخش‌هایی از اوستا، آثار مکتوبی باقی نمانده است، اما از دوره‌ بعد از هخامشیان تا آخر ساسانیان آثار زیادی به جا مانده است که صاحب‌نظران در برخی از آن‌ها نشانه‌هایی از حضور شعر دیده‌اند، چرا که برخی از آن آثار، آهنگین و موزون بوده‌اند.

شعر در مسیری که قرن ها از آن می گذرد امروز به ما رسیده است.

با وجود تغییر شکل زندگی ها در برخی مناطق کشور اما هنوز رونق محافل شعر استوار و پویا است.

منطقه جنوب استان بوشهر با استقرار تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی به یک منطقه صنعتی تبدیل شده است. این امر که البته با ارتزاق هزاران خانواده به صورت مستقیم و غیر مستقیم نیز مرتبط است و در حال حاضر قسمتی از چرخه اقتصاد کشور نیز به آن وابسطه است، باعث شده رویکرد زندگی و تحصیلات و شغل مردم غالبا به سمت صنعت گرایش پیدا کند و رشته هایی مانند ادبیات فارسی عملا به نفس های اخر خود در فهرست رشته های دانشگاهی این منطقه برسد. هم اکنون رشته هایی مانند ادبیات فارسی که روزگاری با تعداد بیش از ۶۰ دانشجو در همین دانشگاه پیام نور کنگان برگزار می شد، امروز حتی به حد مجاز برای تشکیل کلاس هم نرسد. طبیعتا این موضوع به لحاظ فرهنگی در دراز مدت تبعات منفی برای منطقه خواهد داشت.

با همه این تفاسیر، موضوع شعر و داستان در محافل ادبی شهرستان کنگان هنوز رونق نسبی دارد و هنوز افرادی هستند که دل در گرو ادبیات فارسی دارند.

نشست های هفتگی نقد شعر و داستان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کنگان یکی از امیدهای شاعران و داستان سرایان این منطقه جهت عرضه آثار و نقد آن توسط ادیبان است.

این نشست به صورت هفتگی و با حضور شاعران و داستان نویسان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کنگان برگزار می شود.

به هر حال حمایت مالی و معنوی از هنر در منطقه، امریست که جامعه کنونی شهرستان کنگان به شدت به آن نیازمند است.

 

آرام آرام در حال وارد شدن به وادی شعر و داستان هستیم

حسن مختارزاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کنگان در گفتگو با ثلاث اظهار داشت: با توجه به نیازی که در شهرستان در زمینه بستر سازی مناسب اصولی درخصوص شناسایی استعداد های ادبی حس نمودیم، سعی داریم با کمک دوستان صاحب نظر و  کارشناس در حوزه شعر و داستان، تلاشهای مورد نیاز را انجام دهیم که خوشبختانه باعنایت این عزیزان و حضور علاقمندان، آرام آرام در حال  گام برداشتن دراین وادی هستیم.

 

جذب علاقه مندان و ارتقای سطح کیفی آنان در گرو برنامه ریزی مناسب و هدفمند است

جاگرانی از مدرسان دانشگاهی ادبیات فارسی منطقه کنگان و دیر در خصوص تاثیر نشست های ادبی به خبرنگار ثلاث گفت: بدون شک برگزاری چنین نشست هایی اگر با برنامه ریزی دقیق و هدفمند صورت گیرد، هم در جذب علاقه مندان و هم در ارتقای سطح کیفی آنان موثر خواهد بود.

وی اظهار داشت: دادن فرصت اظهارنظر به جوانان و ارایه رهنمودهای لازم در مسیر بهترشدن آثارشان، موجب جذب بیشتر آنان می شود.

جاگرانی اظهار داشت: حمایت نهادها و سایر ادارات می تواند زمینه رشد بهتر مسایل فرهنگی را ایجاد نماید.

پرورش و سوق دادن صحیح علاقه مندان بر عهده اهل فن و ادب و اساتید است

 

حمید اسلامی خواه از شاعران خوش نام شهرستان کنگان در خصوص نشست های ادبی و تاثیر ان بر رونق شعر و داستان به خبرنگار ثلاث گفت: نشست های ادبی تقریبا در تمام استان ها برگزار میشود. در کنگان نیز مدتهاست البته به صورت جسته و گریخته ولی همیشگی برگزار می شود.

وی اظهار داشت: حضور اساتید فن، اطلاع رسانی، جذب بدون دفع، تشویق، پویایی اندیشه ها و خواستنِ برنامه و هدف از علاقه مندان باعث رونق و شکوفایی می شود.

اسلامی خواه عنوان کرد: معتقدم که اینگونه نشست ها صمیمانه، بدون تنش و تحمیل باید باشد که همینجور نیز هست.

لذا ضمن سپاس از شما( اصحاب رسانه) با دغدغه کنگان، بدون شک، پایه محکم و ستون اصلی همراه با علاقه و حضورشان، داشتن توانایی پرورش و سوق صحیح آنان است ک عهده دار آن فقط و فقط اهل فن ادب و اساتید هستند ک خوشبختانه در حال حاضر آقایان جاگرانی، مهاجری، ثابت، مختارزاده و این مهم را عهده دار هستند.

 

نقد آثار از طرف منتقدان آگاه و با حوصله، تاثیرگزار خواهد بود

ابراهیم ثابت از شاعران و فعالان عرصه ادبیات فارسی شهرستان کنگان نیز در این خصوص به صورت کوتاه به ثلاث گفت: در صورتی که منتقدان آگاه در نشست های ادبی شرکت کنند و منصفانه و با حوصله به نقد آثار بپردازند، قطعا در ارتقای سطح ادبی و هنری شرکت کنندگان تاثیرگذار خواهد بود.

 

نتیجه: برای رونق نشست های ادبی باید با برنامه ریزی هدفمند پیش رفت که این موضوع در جذب و پروش علاقه مندان نیز تاثیرگذار است؛ از طرفی دیگر نقش اساتید آگاه و با حوصله در این راستا بسیار تاثیرگذار است. نشست های شعر و داستان می تواند هر یک ماه یا ۴۵ روز به صورت مشترک با شهرستان های جم یا دیر و غیره نیز برگزار شود.

 

گزارش خبری: مصطفی صفایی

 

عکس: احمد حق شناس

DSC_0181 [640x480] DSC_0183 [640x480] DSC_0186 [640x480] DSC_0187 [640x480] DSC_0191 [640x480] DSC_0192 [640x480] DSC_0193 [640x480] DSC_0195 [640x480] DSC_0200 [640x480] DSC_0206 [640x480]

نظرات

 1. son of moment says:

  با عرض ادب خدمت تمامی ادیبان شهرم
  من شعر رو میپرستم!!!!
  چرا فقط یه افراد خاص توی این جلسات شرکت میکنن و این جلسات اطلاع رسانی نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  با سپاس

 2. son of moment says:

  درودی دوباره
  طبق فرمایشات جناب آقای ثابت بنده شماره خود را به کتابخانه الغدیر دادم اما ۷ ماه است که خبری نشده.

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن