بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهردوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲:۴۶ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 3039
تعداد نظرات:۱۳ دیدگاه
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۱۶ مرداد ۹۳ ۶:۴۰ ب.ظ

درخواست جدی از نماینده/

پارس جنوبی باید به شهروندان اسیب دیده از الودگی صنعتی غرامت بپردازد ؟

hاختصاصی ثلاث – روح الله صفایی: تخريب محيط زيست معلول نابرابريهاى اجتماعى و استفاده غلط از طبيعت و يكى از عوامل تضييع حقوق انسانها است. هر شهروندی حق دارد در هوایی پاک و سالم تنفس نماید و دولت‌ها مکلف به اتخاذ تدابیری برای تضمین آن است.

ثلاث – روح الله صفایی :  نوشتار دوم – هرگاه میگویند هوای آلوده ، ناخواسته همه ی فکر ها به پایتخت کشیده می شود ، آیا آلودگی مختص به منطقه خاصی است یا فقط به دلیل ازدحام جمعیتی رخ می دهد؟ آلودگی هوا محدوده مرزی نمی شناسد.

آلودگی صنعتی نفت و گاز و پتروشیمی بدجوری دامن گیر شهرستان کنگان شده است؛ بارزترین این آلودگی ها مشعل هایی است که مقام معظم رهبری نیز در سفر خود به منطقه، در خصوص سوختن مشعل های گازی به طور جدی متذکر شدند و گفتند : “باید تدبیر کنید. توجیه نکنید، تدبیر کنید.”

آقایانی که در پایتخت نشسته اید ، از هوای آلوده ، ملتی در کنگان ، دارند می سپارند جان !!! آیا سخنان رهبری درباره محیط زیست برای شما حجت نیست؟

شهرستان کنگان به دلیل پیشرفت صنعت نفت و گاز و بی توجهی برخی مسئولین ذی ربط و غافل شدن از محیط زیست پیرامونی نفس کشیدن در این شهر را هر روز سخت‌تر کرده است .

مردمان این شهر در خلأ قوانینی برای کاهش آلاینده‌ها همچنان شاهد فعالیت پالایشگاه ها، پترو شیمی ها ، کارخانجات اطراف کنگان و تردد خودروهای فرسوده و ترافیک سرسام‌آور هستند.

در بسیاری از کشورهای جهان داشتن هوای پاک حقی مسلم برای شهروندان اعلام شده و قانونگذاران قوانینی را برای کنترل کاهش آلاینده‌ها تصویب کرده اند ، اما مردم در شهرستان کنگان حتی حق و مطالبه ای در این خصوص و خواستار رسیدگی به جرائم دهشتناک نفت و گاز را ندارند !!!

 

منتظر اعلام جرم نباشید

یکی از مهم‌ترین برخوردهای عملی برای مقابله با این امر ورود دادستانی به عنوان مدعی العموم است تا با شناسایی مقصران این پدیده و اقامه دعوا علیه آن‌ها عرصه را بر آلوده کنندگان هوا تنگ کند؛ اتفاقی که برای نخستین بار در کنگان رخ داده است .

به لحاظ اینکه آلودگی هوا اثرات مخربی بر سلامت روحی و جسمی شهروندان گذاشته است، دادستان به نمایندگی از جامعه باید قضیه را پیگیری کند. دادستان وظیفه دارد در مورد تمامی‌جرائم عمومی شخصا عمل کرده و منتظر اعلام جرم نباشد .

 مسئول اعلام جرم کیست ؟

این جرم از جرائم مهم محسوب و به عنوان جنایت می‌توان از آن نام برد. در قانون آمده است سازمان محیط‌ زیست و وزارت بهداشت مسئول اعلام جرم هستند . وظیفه پیگیری و رسیدگی این معضل با دادستان و قوه‌قضاییه است و به لحاظ اینکه این جرم مهم و حائز اهمیت است سازمان‌های مرتبط باید خیلی زود اعلام جرم کنند.

در حال حاضر آلودگی هوا بهداشت عمومی را مختل کرده و مرتکبان قابل تعقیب و مجازات هستند، این صنایع(نفت و گاز و پتروشیمی) مسئولیت تضامنی در برابر افراد جامعه دارند و کوتاهی سازمان محیط زیست و سازمان‌های مرتبط را نباید به حساب نجابت شهروندان گذاشت و از حق این مردم ولایت مداری گذشت . باید در این رابطه هرچه زودتر چاره‌ای اندیشیده شود تا شهروندان بتوانند حقوق از دست رفته خود را بازیابند.

 نقض حقوق عمومی

آلودگی هوا جرم بسیار مشهودی است، از منظر قانونی در اصل 50 قانون اساسی، ماده 688 قانون مجازات اسلامی، قانون 1 حفاظت محیط زیست اشاره شده است که متاسفانه هرگز این قوانین وآیین‌نامه‌ها راه‌گشای چاره نبوده‌اند و صرفا در مجموعه قوانین و لای کتب جاخوش کرده‌اند. سال‌هاست که شعار مبارزه جدی با آلودگی پالایشگاه ها و کارخانجات و.. که در آلودگی هوا نقش موثری دارند صحبت می‌شود اما متاسفانه هرگز از مرحله حرف و شعار جلوتر نرفته‌ایم.

این نکته را متذکر شوم که رفع معضل آلودگی هوا نیاز به عزم ملی و راسخ داشته و تمامی مسئولان مربوطه در این راستا باید به وظایف قانونی خود عمل کنند و گرنه باید به عنوان کم کاری و قصور در وظایف قانونی خود محاکمه و مجازات شوند. کمتر مسئولی است که به خسارت‌های هنگفتی که از این امر به مردم وارد می‌شود واقف نباشد.

 

درخواست جدی از نماینده

تخريب محيط زيست معلول نابرابريهاى اجتماعى و استفاده غلط از طبيعت ، يكى از عوامل تضييع حقوق انسانها است. هر شهروندی حق دارد در هوایی پاک و سالم تنفس نماید و دولت‌ها مکلف به اتخاذ تدابیری برای تضمین آن هستند.

حال که نفت و گاز توازن زیست محیطی را برهم زده است نه تنها باید پاسخگو باشد بلکه باید در قبال مردم منطقه غرامت پرداخت کند. طبق قانون از آنجایی که مسئولیت فراهم آوردن هوای پاک از اختیارات دولت است چنانچه نهاد با صلاحیتی تایید کند که شهروندی به دلیل آلودگی هوا دچار بیماری و یا مشکلات دیگر شده است می توان از طریق قانون خواستار غرامت شوند.

البته تاکنون این نهاد در شهرستان کنگان حاضر به همکاری نشده است .

 

نظرات

 1. پارک لاله says:

  چرا همیشه حق مردم کنگان ضایع است آخه تا کی باید ساکت باشیم….. کارخانجات و پالایشگاهها قانونن باید 50 کیلومتر دور از شهر باشه سایتهای 12 -13 14- 21- 22-24 – 30 کیلومتر هم از شهر دور نیستن ما هر روز شاهد بوی گاز هستیم از وقتی که این گازها تو کنگان منتشر شده من الان مشکل تنگی نفس دارم تا حالا دوبار دکتر رفتم کدام یکی از شما جوابگویید هر وقتی بوی گاز تو شهر منتشر بشه من نمیتونم از خونه بیرون بیام این همه پول شما چکارش میکنید چرا فیلترهای صافی هوا نصب نمیکنید چرا HSEتون فعال نیست ؟ شما باید به هر کنگانی یک کارت ویژه بدید هر ماه تو این کارتمون به مبلغ 500هزارتمن واریز کنید چون اینجا پایتخت اقتصاد 30درصد بودجوجه ایران تامین میکنه ربع درصد فروش گاز حق مردم این شهر است چون ما در اولویت هستیم . تو کشور امارت > میعنات گازیشون تو ابوظبیه به مردم ابوظبی یک کارتای ویژه ای دادن به هر اماراتی 100دینار(یک میلیون تومان) دارن میدن چون حقشونه .به ماهم باید این کارت اختصاص بدید.خدا را شکر هر وقتی که میخوایم بریم سرکار شما به ما میگید پارتی دارید اومدی سرکار پس اولویت چی شد. آی ی ی ی دلم خیلی پره از شما ها پول مفتی دارید میخورین و تو شمال ایران زندگی میکنید پس عدالت چی شد. مسولین محترم لطفا رسیدگی کنید

 2. صبا says:

  سلام ودرود بر شما.
  روز خبر نگار را خدمت شما و همه تلاشگران عرصه خبر و خبر رسانی تبریک عرض می کنم وامیدوارم در انجام این رسالت بزرگ موفق باشید .

 3. اسماعیل says:

  امروز جمعه 17 مرداد،مجددا بوی گاز شهر را فراگرفته،فرزند کوچکم که 2 سال بیشتر ندارد به محض انتشار بوی گاز در فضا دچار تنگی نفس و آبریزش بینی و سوزش چشم میشه.ما که نسل سوخته ایم خدا به داد بچه های ما برسه و کاش با این وضعیت توی سن بیست سالگی به انواع درد و مرض حاصل از این آلودگی دچار نشن.ما داریم با بچه های غزه و لبنان و افغانستان و کنیا و….همدردی می کنیم غافل از اینکه بچه های خودمون جلوی چشم خودمون در حال نابودی تدریجی هستن.

 4. عباس says:

  تاکی…………….دل خون خوردن
  خدا به دادمون برسه….
  مسولین که خوابن

 5. حمید says:

  با سلام
  همکاران ثلاث روزتون مبارک و خسته نباشید

  حقوق بشر هیچ وقت رعایت نشده.. آلودگی هم حق مسلم ماست..

  اگر تمام مردم هم بمیرند برای مسئولین مهم نیست که نیست..

  نه روحی مونده، نه جسمی.. مرگ مردم هم نوش جان مسئولین..!!

 6. شهروند تهرانی says:

  من متولد تهرانم 30 ساله تو تهران بزرگ شدم .در حال حاظرکارمند یکی از ادارات کنگانم .که 5 سالی میشه ساکن شهر شما هستم.هوای شهر شما سه برابر شهر تهران الودست.کسی دم نمیزند.اگر تو تهران این الودگی بود تا حالا راه چاره ی اندیشیده بودن .اون از بنزینی که تو تهران میسوزونن هیچ جای ایران استفاده نمیشه .با بهترین کیفیت.اگر اطلاع داشته باشین فقط یه بار ریز گرد رفت رو تهرا ن تو مجلس چه غوغایی کردن.با کوچکترین زلزله تو یه نقطه از ایران . کل تهران به هم میریزن که به فکر چاره واسه خودشون باشن.مردم استان وخصوصا کنگان تا خودتون نخواین کسی براتون کاری نمیکنه.خودتون باید بخواهید .وسلام

 7. پیش از این هم از نماینده ی محترم خواهش کردم که در اعلام موضعشان قوی تر و جسورانه تر اعلام نظر کنند و شایسه است از تمام ظرفیت خود در بیان نگرانی مردم از آلودگی های زیست محیطی و تهدیدات سلامت در منطقه به ویژه شهرستان کنگان بهره بگیرند. اگه لازم باشه حاضرم هزار بار هم از ایشون خواهش کنم ، چرا که مردم این خطه از ایران بسیار نجیبند و مظلوم. تردید ندارم فریاد نماینده مجلس بسیار تاثیرگذار است.

 8. ناشناس says:

  با سلام وتبریک روز خبرنگار به شما .
  من یکی از شهروندان کنگانی هستم که از یک سال ونیم دچار تنگی نفس شده ام و تا حالا به ده تا دکتر از عمومی تا فوق تخصص داخلی و ریه حتی تا تهران مراجعه کرده ام ولی تاکنون نتجه ای نگرفته ام و هر کدوم از اونا آلودگی محیط کنگان را باعث این مشکل میدونن وهم اکنون تحت نظر فوق تخصص ریه درشیراز هستم.به کی باید مراجعه کنیم خدا میداند

 9. مهدي says:

  خدا خيرتون بده اگه شما بتونيد اين اخبار رو روزانه منتشرکنيد شايد روزي جلوي الودگي هواي کنگان گرفته بشه و دوباره مثل قديما نفس بکشيم.باتشکر

 10. سعید says:

  با تشکر از آقای صفایی و نظرات دوستان.
  حقیقت این است که اگر مسئولین به فکر ما بودند تاکنون اقدامی کرده بودند.
  بهتر است که مردم خود آستین ها را بالا زده به خیابان ها بیایند و اعتراض خود را به صورت مسالمت آمیز و به دور از هرگونه توهین و ناسزا بیان دارند.
  مجوز هم ندادن به مردم بیچاره برای تجمع و راهپیمایی علیه آلودگی.
  وای بر شما مسئولین به راستی در پیشگاه خدا چه جوابی خواهید داد؟؟؟
  آیا آنجا هم عرصه برای ماست مالی و یاوه گوییتان فراهم است؟؟؟
  حاشا که دیری نمی پاید و این حقوق مردم یقه همتان را خواهد گرفت!!!

 11. مهدی احمدی says:

  جا داره از آقای روح الله صفایی بابت تحقیق عالی و حساب شده اشان تقدیر و تشکر ویژه بعمل آورد.
  اما در تکمیل نظریه ی سعید آقا در مورد اعتراض مردمی به این مساله و نوشتن طومار در مورد فعالیت فازها در منطقه و رساندن به رهبری باید بگویم که متاسفانه شوراها و نماینده های مردمی که با رای مردم بر صحنه آمده اند هم هیچ فعالیتی مبنی بر دفاع از حق شهروندان که شامل خودشان هم میشود انجام نداده اند.
  وظیفه سازمان محیط زیست هم هست که نظارت داشته باشد.
  حتی شبکه بهداشت و بیمارستان در ارائه گزارش باید کوشا باشند.
  سازمان میراث فرهنگی باید ببیند که تمامی آثار تاریخی زیر همین لوله ها مدفون شده است.
  شهرداری می تواند طبق قانون بابت از بین بردن درختها و مراتع از فازها جریمه و خسارت بگیرد.
  دادستان منطقه هم نباید منتظر بماند تا حتما شاکی و متهم با پای خود به دادگاه بیایند… بلکه جرمهای فازهای پارس جنوبی بر همه آشکار است و باید آنها را به میز محاکمه بکشاند.
  و …
  و…

  • حقوق اجتماعی says:

   حاجی ز خون رنگین بود اوراق این دفتر…
   هر برگی از تاریخ کنگان رو ورق میزنید به بی کفایتی برخی مدیران و سکوت مردم در قبال آنها میرسیم.
   مدیران هم جزی از مردم هستند … پس از ماست که برماست .

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن