بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرسه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۴:۲۸ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 36096
تعداد نظرات:۴ دیدگاه
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۷ آبان ۹۵ ۱۰:۵۸ ق.ظ

گزارش خبری تصویری ثلاث از یک رویداد بزرگ فرهنگی-تاریخی

رونمایی از تاریخ ۲۵۰۰ ساله کنگان/ «همزاد با دریا» منتشر شد

اختصاصی ثلاث : کتاب همزاد با دریا نوشته حسن عبدالهی و محمود ابراهیمی که بیانگر تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم و گویش محلی مردم منطقه کنگان از سال ۳۲۶ قبل از میلاد تا کنون است، رونمایی شد.

 اختصاصی ثلاث – محسن صفایی: کتاب همزاد با دریا نوشته حسن عبدالهی و محمود ابراهیمی که بیانگر تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم و گویش محلی مردم منطقه کنگان از سال ۳۲۶ قبل از میلاد تا کنون است با حضور مسئولین و مردم در کتابخانه غدیر شهرستان کنگان رونمایی شد و در اختیار عموم قرار گرفت.
 این کتاب با تلاش شبانه روزی و مداوم حسن عبدالهی و محمود ابراهیمی دو تن از فرهیختگان شهرستان کنگان در مدت بیش از ۴ سال به ثمر نشست تا امروز فرهنگ و تاریخ و گویش دوهزار و ۵۰۰ ساله شهرستان کنگان برای همیشه ماندگار شود.

این کتاب در دو جلد و حدوداً هزار و ۴۰۰ صفحه با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی به چاپ رسیده است و امروز از مفاخر ادبی و تاریخی این شهرستان به شمار می رود.

در این کتاب طی تحقیقات گسترده علمی و میدانی سعی شده تاریخ واقعی شهرستان کنگان ارائه شود و همین امر بر ارزش کتاب فزونی بخشیده است.

نگاه مثبتی به حوزه فرهنگی داریم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در این آئین با بیان اینکه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان کنگان در موضوعات فرهنگی بسیار بالاست، افزود: برنامه دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در حوزه فرهنگی بسیار گسترده است و مجموعه ما هم اکنون به دنبال تقویت چهره‌های ماندگار در استان است.

یوسف قیصری افزود: در حوزه سخت‌افزاری تلاش‌های خوبی در شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر صورت گرفته و امیدواریم با نگاه مثبتی که مجموعه پرتلاش دانشگاه آزاد دارند اتفاقات خوبی در زمینه‌های فرهنگی رقم بخورد.

وی افزود: به چاپ رسیدن این کتاب با استفاده از توانمندی هنرمندان و نویسندگان همین منطقه افتخاری است ارزشمند که قابل تقدیر است.

قیصری از احداث پردیس بین الملل دانشگاه آزاد خبر داد و اظهار داشت: امیدواریم با ایجاد پردیس بین الملل کنگان از پژوهش ها و ظرفیت‌های به‌وجود آمده استفاده کافی برده و کنگان را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

وی گفت: انتظار داریم با برنامه های مدون و طرح ریزی شده دانشگاه‌هایی به روز و کارآفرین داشته باشیم و از توان دانشجویان حداکثر استفاده را ببریم.

چاپ آثار نویسندگان کنگان

معاون سیاسی فرمانداری شهرستان کنگان نیز گفت: خوشبختانه پس از مدت‌ها این کتاب ارزشمند که حاصل زحمات چندین ساله این عزیزان بود به ثمر نشست و این امر مایه مباهات هر شهروند کنگانی است.

احمد خاکنژاد با بیان اینکه چاپ چند اثر از هنرمندان کنگانی در دستور کار قرار دارد ابراز داشت: یک جلد از آثار هنرمندان تجمیع شده و مقدمات چاپ آن نیز انجام شده است و همچنین چاپ و رونمایی از آثار دانش‌آموزی نیز از دیگر برنامه‌های آتی ما خواهد بود.

این کتاب از  طرح‌های فرهنگی ماندگار است

رئیس دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی بندر کنگان در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب همزاد با دریا گفت: خوشبختانه پس از یک سال پیگیری مجوز چاپ این کتاب با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی اخذ و این اتفاق خوب امروز به مدد دستان توانمند و قلم شیوای هنرمندان و اساتید کنگانی رقم خورد.

عبدالحسن امینی افزود: همچنین جا دارد از تلاش‌های هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی سازمان دانشگاه آزاد اسلامی که همکاری صمیمانه‌ای برای به ثمر نشستن این کار فرهنگی بزرگ در شهر کنگان داشت و اجازه دادند این کتاب از  طرح‌های فرهنگی ماندگار دانشگاه آزاد اسلامی بندر کنگان باشد، تقدیر و تشکر ویژه ای داشته باشیم.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی بندر کنگان از چاپ و انتشار کتب و نوشته‌های فاخر فرهیختگان کنگان چه در زمینه فرهنگی چه پژوهشی استقبال می کند.

وی گفت: گروه‌های ادبی، نهادهای فرهنگی و روابط عمومی‌ها که قصد تهیه کتاب مذکور را دارند به دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه و یا به روابط عمومی دانشگاه مراجعه کنند. همچنین این کتاب ارزشمند به‌زودی در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی استان  و شهرستان عرضه خواهد شد.

استفاده از منابع گسترده و متنوع در تالیف کتاب

یکی از مولفان کتاب همزاد با دریا گفت: اکثر شهرهای ایران چه بزرگ و چه کوچک؛ کتابی در خصوص تاریخ و پیشینه خود ارائه کرده اند و به عبارتی این شهرها شناسنامه دار هستند.

محمود ابراهیمی افزود: با توجه به نسبت جمعیت بومی و غیربومی شهرستان کنگان به دلیل استقرار صنعت لازم دیدم که تاریخی نوشته شده تا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی افزود: این کتاب یک هزار و ۴۰۰ صفحه ای بیانگر تاریخ ۲۵۰۰ ساله شهرستان کنگان از سال ۳۲۶ قبل از میلاد است.در کتاب همزاد با دریا با ۶۵ نفر مصاحبه حضوری برای جمع‌آوری اطلاعات انجام شده، هر چند منابع ما بسیار گسترده و متنوع بوده است.

کتاب حاصل ۴ سال تلاش شبانه‌روزی است

یکی دیگر از مولفان این کتاب در حاشیه این مراسم ابراز داشت : خوشبختانه فرصتی پیش آمد تا با همکاری آقای ابراهیمی کار ناقصی که مدت ها پیش آن را شروع کرده بودم به پایان برسانم.

حسن عبدالهی افزود: تا پیش از این کتاب قدم‌های مهر که در بر دارنده تاریخ فرهنگ مدارس و پاره‌ای از وقایع تاریخی شهرستان کنگان از سال ۱۳۰۵ تا ۱۳۸۵بود را به چاپ رسانده بودم و تحقیق و مطالعه گسترده ای در این خصوص داشتم.

وی با بیان اینکه برای تالیف کتاب همزاد با دریا مجبور شدم کتاب دستور و آئین نگارش فارسی که مدت‌ها در حال نوشتن آن بودم را کنار بگذارم، افزود: نیازی نیست سختی‌های کار را بیان کنم ولی این کتاب حاصل چهار سال زحمت و تلاش مدوام و شبانه روزی است تا امروز مجموعه‌ای از آن پدید آید که در حد خود کم نظیر و در استان بوشهر بی نظیر باشد.

وی گفت: به هر حال از امروز کتاب همزاد با دریا در دو جلد به عنوان دایره المعارفی کامل در اختیار مردم و علاقه مندان به کتاب قرار خواهد گرفت.

عبدالهی گفت: از طرف خودم و همکارم از همه همشهریان، مسئولان و افرادی که ما را در تالیف و فراهم آوردن مطالب مورد نیاز و همچنین نشر کتاب یاری کردند تقدیر و تشکر ویژه‌ای داشته باشم و باید اعلام کنم که این کتاب متعلق به همه مردم کنگان و استان بوشهر است که اگر همکاری همین مردم نبود تلاش های من و همکارم به فرجام نمی رسید.

در پایان انتظار می رود مسئولین امر در حوزه کتاب و کتابداری، شهرداری ها و نهادهای مرتبط فرهنگی در این حوزه با اهتمام بیشتر به نشر کتب نویسندگان کنگانی، آنها را در ارائه آثار بر زمین مانده یاری رسانند تا در همین دوره تحولی در بحث فرهنگ و هنر شهرستان کنگان صورت گیرد و بارقه ای امید در دل هنرمندان در این حوزه ایجاد شود.

مسلماً این اتفاق خوشایند می تواند راهگشای بسیاری از افرادی باشد که همواره دل در گرو توسعه مسائل فرهنگی و نوستالژیک شهرستان کنگان دارند.

 

نظرات

 1. معتمدی says:

  خدا قوت خدمت آقای خاک نژاد عزیز ! حیف که مردم قدر این مسئول متعهد و با اخلاق و فرهنگ رانمیدونند.

 2. محمد says:

  تاریخ کنگان همیشه مردم بزرگی داشته است.با این نویسنده ها مصاحبه اختصاصی انجام دهید

 3. محمد says:

  با تشکر از مولفان این کتاب.
  کجا میشه این کتاب رو تهیه کرد؟

 4. مریم سفالی دانش آموز قدیمی استاد بزرگوارآقای محمود ابراهیمی says:

  با سلام وعرض ادب ودست مریزاد به دواستاد گرانقدر ووالامقام وبومی کنگان واقعا که کارشایسته ودرخور ستایش هست ممنون ازکاربزرگ این دو عزیز ومحترم وفرهیخته کنگانی

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

دیدگاه کاربران

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن