بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرسه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر
پیشگامان جنوب

آخرین اخبار

کد خبر: 42342
تعداد نظرات:۱۱ دیدگاه
تاریخ انتشار:جمعه ۱۶ تیر ۹۶ ۱۲:۵۲ ب.ظ

زایشگاه یا قربانگاه ؟!

ثلاث – سیده زهرا حسینی تبار: این قصه نیست؛ حکایت نیست؛ رنجنامه ی زنیست که پس از ماهها رنج و انتظار، جسم بی جان نوزادی را در آغوشش گذاشته اند.

این قصه نیست؛ حکایت نیست؛ رنجنامه ی زنیست که پس از ماهها رنج و انتظار، جسم بی جان نوزادی را در آغوشش گذاشته اند. ماهها بی خوابی کشیده، بارها از پله های مطب های زنان و آزمایشگاهها بالا و پایین رفته، هزینه کرده و با دلی پر امید ، برای تولد فرزندش چشم انتظارمانده است.

حالا صدای ضجه هایش سقف اندوهبار بیمارستان را می لرزاند. باور نمیکند! چگونه باور کند که باید کودک بی گناهش را، جای قنداقه در کفن بپیچد و جای گهواره در گور بخواباند؟ مگر به جای دل در سینه اش سنگ دارد که آرام بگیرد؟ همه شب تا صبح بیدار است و با حیرت و ناباوری از خود می پرسد آیا این دست اجل بود که جگرگوشه اش را از او گرفت؟ یا دست بی توجه پزشکی که وقت سزارین، تیغ جراحی را در سینه نوزاد فرو میکند؟! آیا دست اجل بود یا دست نامهربان پرستاری که در جستجوی یافتن رگهای ظریف کودکی، بدن او را سلاخی میکند؟! یا شاید دست سهل انگار مامایی بد خلق که نمیفهمد در دستانش جان انسانیست نه شیئی بی بها!

همه شب تا صبح با خود می اندیشد که این کودک کشی در کشوری جنگ زده و فقیر نیست؛ در یک بیمارستان صحرایی بدون امکانات نیست، در پستوی خانه ای روستایی نیست؛ اینجاست: زیر کولرهای خنک و در محیط امن و آرام شهرک توحید؛ در تنها بیمارستان یک شهرستان ثروتمند جنوبی، در زایشگاه شهرک توحید، در شهر جم! با پشتوانه ی ثروت ملی! با حقوقهای میلیونی و امکانات آنچنانی! به راستی برای چه کسی اینقدر هزینه میکنند؟

برای مامایی که در سخت ترین لحظات زندگی یک زن، بر سرش فریاد می زند ” خفه شو” ؟! و چنان بد خلقی می کند و درشت حرف میزند که خاطره ی تلخ تولد فرزند، تا ابد روح مادر را می آزارد. و ای کاش همه چیز به بی حرمتی و بدخلقی ختم میشد. مصیبت وقتیست که نوزادی را مرده به مادرش تحویل دهند و برایش دلیلهای واهی بتراشند! مادر حیرتزده، شکایت به کجا ببرد؟

چگونه حقش را ثابت کند؟ بیمارستانی که از سرمایه های خدادادی این شهر، که حق همه مردم هست، بهره ها میبرد، برایش شرم آور نیست که این حجم آمار از مرگ نوزادان داشته باشد؟ شرم آور نیست که درصد بالایی از زنان از زایشگاهش ناراضی باشند؟ کسی تا به حال از مرگ و میر نوزادان و نارضایتی مادران گزارشی تهیه نکرده است.

کسی به این فکر نکرده که چرا وقتی مادری به این زایشگاه می رود حال قربانی که به مسلخ می رود را دارد! حتی اخیرا زنی هنگام زایمان همانجا فوت کرده و چون افغانی بوده کسی پیگیری نکرده است. مگر افغانی انسان نیست؟! یا اصلا مرگ زنی افغان در غربت اهمیتی ندارد؟؟

همه می دانیم که این سالها مرگ سر زایمان به ندرت اتفاق می افتد. نه؛ قطعا هیچکدام دست اجل نیست. و چه پاسخی خواهند داد وقتی که پرسیده شود ” بأی ذنبٍ قتلت” ؟

باید ترسید از روزی که خون نوزادان بیگناه و نفرین مادران ستمدیده، دامن هر مقصر سهل انگار را بگیرد!

منبع : انار رسا – سیده زهرا حسینی تبار: تیر ۱۳۹۶

نظرات

 1. مهری says:

  بیمارستان امام خمینی کنگان هم همین طوره ..پرستارهای زایشگاه خیلی بد دهن و بی اخلاقن

 2. زایشگاه says:

  منم بدترین خاطرات از زایشگاه زنان کنگان دارم…

 3. حسین کرمی says:

  سلام. خدا قوت
  مطلب بسیار خوب و مهمی بود. واقعیت کمتر پیش میاد مطلب موثر و مفید در خور رسالت خبرنگار درج بشه اما تلاش و زحمات شما قابل تقدیر است.
  تقاضا دارم حال که این مطلب را درج کردید در این زمینه نگاهی به زایشگاه بیمارستان کنگان هم داشته باشید. تا قبل از وقوع اتفاق مشابه و تلخ کردن خاطره تولد نوزاد برای مادر و خانواده فکری برای پزشک معروف شهر در برخوردهای نامناسب و بی شرمانه که بسیاری از خانواده ها را آزرده کرد بشود.

 4. بحرینی says:

  چه قدر تلخ،واین قصه چه قدر تکراریست،در خانواده ما نیز سه کودک بی گناه در بیمارستان کنگان قربانی کردند وکسی صدای کسی نشنید

 5. خورنگ says:

  سلام احسنت بر مطلب شما از ماست که بر ماست کی ما بیدار شویم نمی دانم مسئولین سال هاست خوابند

 6. شهروند کنگان says:

  واقعا راست میگید عین حق گفتین بخدا بهشون سیلی میزنن وقتی زنان گریه میکنند همه پرستارا فک میکنن دکترن اخراجشون کنید

 7. max says:

  لعنت بر همشون که همین بلا رو سر ما هم آوردن
  خدا ازشون نگذره

 8. hadi says:

  واقعا تاسف باره یعنی کسی نیست که به این بدبختی رسیدگی کنه؟

 9. دینا says:

  ثلاث جان، ممنون از درج این مطلب دردناک.
  اما اگر برای یکبار ،قانون پشت این جنایت کارها را خالی کند،… شاید آنوقت داغ هیچ نوزادی ب دل مادرش نشیند

 10. اهل همین شهر says:

  با سلام و ابراز همدردی با مادر مصیبت دیده. مطلب بحق و درستی نوشته شده ، کلا زایشگاههای منطقه همینجوری هستن و اکثر پرسنل از مستخدم گرفته تا ماما ها با کلمات زشت و رفتار نامحترمانه با زنان و همرهان رفتار میکنن من در تعجبم این افراد که بایستی تسکین دهنده آلام هم جنسشون باشن ؛ متاسفانه درد افراد رو دوچندان میکنن . یه طرف درد زایمان و بدتر از آن درد بی مهری و ناسزاگویی فردی که بعد از خدا چشم امید به او بسته شده.و بد تر از آن وقتی این مسایل رو با مسئولین مربوطه در میان گذاشته میشه صد در صد انکار میکنن که چنین چیزی اصلا وجود داره . به امید روزی که انسانیت منشاء دیدگاه همه باشد.

 11. سیرافی says:

  سلام،چقده تلخه واقعا،متاسفم برای همه مسئولینی که درردشون مردم نیس

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن