بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرجمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 42365
تعداد نظرات:۲ دیدگاه
تاریخ انتشار:شنبه ۱۷ تیر ۹۶ ۸:۲۵ ب.ظ

قرارداد با توتال برجام و برچیده شدن تحریم ها را معنادار می کند

ثلاث- الماسی: این قرارداد راه را به نوعی برای سایر شرکت ها باز می کند و اهمیت برجامی را که در حقیقت نفس آن همین اتفاق برچیده شدن تحریم ها بود را معنادار می کند.

سرویس اقتصاد جامعه: طی روزهای گذشته  نخستین قرارداد در قالب شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای مصوب هیات وزیران بین وزارت نفت و شرکت توتال فرانسه امضاء شد.

طی این قرارداد که در جهت توسعه و بهره برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی در قالب قراردادهای جدید نفتی ایران  بین شرکت ملی نفت ایران و مشارکت توتال CNPCI و پتروپارس به امضاء رسید، روزانه دو میلیارد فوت مکعب (برابر با حدود ۵۶ میلیون مترمکعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز ۱۱ میدان گازی مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به خشکی اجرا می‌شود.همچنین با اجرای این طرح برآورد می‌شود در طول ۲۰ سال دوره قرارداد ۳۳۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی غنی و ترش از این میدان مشترک تولید شود که از این گاز غنی ترش می‌توان حدود ۲۹۰ میلیون بشکه میعانات گازی، ۱۴ میلیون تن گاز مایع، ۱۲ میلیون تن اتان و دو میلیون تن گوگرد به همراه ۳۱۵ میلیارد مترمکعب گاز سبک شیرین تولید کرد.

در آمد این قرارداد با  قیمت حدود ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت خام بدون احتساب ارزش گاز سبک شیرین ارزش سایر محصولات قابل استحصال در طول دوره قرارداد بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار می‌شود. ارزش گاز سبک شیرین تولیدی نیز با فرض هر مترمکعب ۱۰ سنت دلار بالغ بر ۳۱ میلیارد دلار می‌شود و در مجموع بر اساس قیمت‌های فعلی حامل‌های انرژی در بازار بین المللی ارزش محصولات این طرح در طول دوره قرارداد برابر با ۵۴ میلیارد دلار آمریکا است.

البته درآمد دولت از اجرای این طرح منحصر به دوران قرارداد نبوده و برآورد می‌شود که ارزش تولیدات این میدان پس از پایان قرارداد بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار می‌شود که در نتیجه درآمد کشور از اجرای این طرح جمعا از مبلغ ۸۴ میلیارد دلار با قیمت‌های فعلی نفت خام فراتر خواهد رفت.

به گفته زنگنه وزیر نفت این قرارداد از دستاوردهای برجام و انتخابات ریاست جمهوری است. بعلت مهم بودن این اتفاق و تاثیر آن بر اقتصاد ایران،سوالاتی را در خصوص  این قرارداد از فعالین و تحلیل گران اقتصادی پرسیده ایم.

 

سوالات زیر را از سکینه الماسی(نماینده عسلویه،کنگان،جم و دیر در مجلس شورای اسلامی) پرسیده ایم که از نظر می گذرد: 
١.قرداد وزارت نفت با شرکت توتال فرانسه را چگونه ارزیابی می کنید؟
٢:اهمیت این قرداد به لحاظ اقتصادی چه مزیت هایی را داراست؟

٣. ایا این قرارداد اهمیت سیاسی و اجتماعی هم برای دولت تدبیر و امید را به همراه دارد؟

۴. مسئولان و نمایندگان استان با هدف توسعه استان بایست چه راهبردی را در قبال این قرارداد اقتصادی در پیش بگیرند؟

سکینه الماسی:

ارزیابی قرارداد وزارت نفت با شرکت توتال فرانسه :
اهمیت این قرارداد از جنبه های مختلف قابل بررسی است . اما شاید مهمترین اهمیت امضای قرارداد با توتال، برند این شرکت نام آشنا با حوزه انرژی است که ما اطلاع داریم که بسیاری از شرکت های دیگر خارجی برنامه های اقتصادی خود را با نیم نگاهی به توتال ترسیم می کنند وحالا توتال به عنوان یکی از معتبرترین شرکتهای نفتی جهان، به پارس جنوبی بازگشته است تا دیگر شرکت ها نیز با خیالی آسوده تر به ایران بیایند. امضای قرارداد با توتال، مسیر امضای قراردادهای بعدی را نیز هموارتر می کند و مخابره سیگنال مثبت به سایر شرکت‌های خارجی برای ورود به ایران و منتفع شدن سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت، دو مورد از مهم‌ترین آثار جانبی امضای این قرارداد هستند.


اهمیت ومزیت های قرارداد توتال به لحاظ اقتصادی :
همچنان میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین و حساس‌ترین میدان مشترک ایران به شمار می‌آید و منطقه ویژه پارس جذاب ترین کانون سرمایه گذاری کشور است.سرمایه گذاری در پارس جنوبی به لحاظ اقتصادی برای کشور ما همچنان دارای اهمیت بالایی است.در نگاه اول برداشت از مخزن مشترک قبل از اینکه رقیب ما تمام ذخایر ان را ببلعد مهم ترین مزیت قراردادهای توتال و هر شرکت دیگری در پارس جنوبی است.اما یادمان باشد که علیرغم اینکه قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم بین المللی شرکت نفتی توتال فرانسه به ارزش ۴ میلیارد و هشتصد میلیون دلار در تهران امضا شد؛ با وجود این قراردادها، بهبود بخش انرژی ایران هنوز در آینده‌ای دور است چراکه همچنان سرمایه گذاران خارجی برای حضور خود در بازار انرژی ایران احتیاط به خرج می دهند.
اهمیت و مزیت قرارداد به لحاظ سیاسی اجتماعی برای دولت :
این قرارداد راه را به نوعی برای سایر شرکت ها باز می کند و این تابوی آمریکا و تابوی تحریم های آمریکایی را می شکند و اهمیت برجامی را که در حقیقت نفس آن همین اتفاق برچیده شدن تحریم ها بود را معنادار می کند.امضاء این قرارداد، آن هم پیش از آغاز به کار دولت دوازدهم، نویددهنده طلیعه روشنی از جذب سرمایه گذاری و امیدواری به آینده است. نفت وگاز همچنان پیشران توسعه اقتصادی کشور است و دولت بر روی قراردادهای نفتی به سبب سیاسی و اجتماعی نیز توجه ویژه ای دارد. اقتصاد تحرک بخش فعالیت های اجتماعی و سیاسی جامعه ما است و بخش مهمی از اقتصاد ما نیازمند تحرک در بخش نفت و گاز و قراردادهای مهم اقتصادی در این بخش است. ما انتظار داریم این قرارداد در پارس جنوبی مسیر را برای سایر سرمایه گذاری ها نیز باز کند.اکنون سرمایه گذاری در میادین مشترک انرژی به لحاظ سیاسی دغدغه همه قوای کشور است.
راهبرد اقتصادی و توسعه استان (نمایندگان مجلس و مسئولان) در قبال این قرارداد :
ما تا کنون و متاسفانه نه تنها در قبال این قرارداد بلکه در مواجه با کلیت توسعه پارس جنوبی کمترین برنامه راهبردی داشته ایم. شکل گیری هر قرارداد توسعه پارس جنوبی اگر چه به تبع آن ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال در صنعت نفت و اقتصاد کشور و استان بوشهر را به دنبال خواهد داشت اما این انتظار حداقلی برای محیط پیرامون است.آنچه مایه نگرانی است اینکه ما همچنان در تامین همین انتظار حداقلی نیز درمانده ایم. در یک سال اخیر تلاش بسیار مدونی در این مسیر انجام داده ام و حتی ناچارشدم در پاره ای از موارد گره های قانونی نیز با مصوبه های مجلس باز کنم و قانونی دقیق تر که ما را به حق واقعی خود در موضوع اشتغال پارس جنوبی برساند نیز در مجلس گذراندیم و گام های خوبی برداشتیم اما ما همچنان فاقد یک سند راهبری توسعه ویژه پارس جنوبی در بخش های مختلف از جمله اشتغال هستیم.طرح آمایش نواحی تاثیرپذیر از حوزه گازی پارس جنوبی نیز که در سالهای گذشته مورد تاکید قرار گرفت نیز عملا منفعل و بر روی کاغذ است.
تاکیدم اینست که اگر راهبردهای توسعه ای ما در مواجه با پارس جنوبی دقیق و عملگرا نباشد به شدت آسیب خواهیم خورد. چون که این قراردادها و فازهای پارس جنوبی ابدی نیستند. همان قدر که برای برداشت بیشتر از مخزن مشترک؛ با آزمون وخطا ،تدبیر وگاهی هم بی تدبیری،تحریم ها و تلاش ها به هر در و دیواری زدیم تا قراردادی امضا شود و سرمایه گذاری به منطقه بیاید تا در سهیم بودن وضعیت خود در توسعه پارس جنوبی و استان بوشهر گام برداریم، اما همچنان گام های نرفته زیادی داریم./ جامعه

نظرات

  1. ناشناس says:

    قرارداد ۲۵ ساله توتال یک خیانت بززگ به ملت ایران است

  2. ناشناس says:

    بله خانم نماینده همین دولت از تو حمایت کرد انصاف الزام میکنه متقابلا از دولت راست گو حمایت کنی

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

دیدگاه کاربران

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن