بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرجمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 12711
تعداد نظرات:۲۵ دیدگاه
تاریخ انتشار:شنبه ۲۵ بهمن ۹۳ ۱۱:۲۶ ب.ظ

مصاحبه با ابراهیم ثابت، شاعر کنگانی

خودتان را معرفی کنید؟ ابراهیم ثابت هستم . در ششم شهریور ۱۳۵۲ درروستای کناری (بردخون) شهرستان دیّر به دنیا آمدم. مادر بزرگم اصل و نسبی سبزواری داشته است که ظاهراً پس ازحمله مغول، به استان بوشهرکوچ کرده اند و پدربزرگم نیز اهل همین استان بوشهر بوده است. از حدود سال ۱۳۶۴ به کنگان مهاجرت کردیم […]

خودتان را معرفی کنید؟

ابراهیم ثابت هستم . در ششم شهریور ۱۳۵۲ درروستای کناری (بردخون) شهرستان دیّر به دنیا آمدم. مادر بزرگم اصل و نسبی سبزواری داشته است که ظاهراً پس ازحمله مغول، به استان بوشهرکوچ کرده اند و پدربزرگم نیز اهل همین استان بوشهر بوده است. از حدود سال ۱۳۶۴ به کنگان مهاجرت کردیم و تقریباً همه مقاطع تحصیلی مدرسه ای را در کنگان گذراندم. سال ۱۳۷۲به دانشگاه تهران رفتم و لیسانسم را از آنجا گرفتم. در سال ۱۳۷۸به عنوان دبیر حق التدریس به خدمت آموزش و پرورش درآمدم که به دلیل عدم اطمینان از آینده شغلی ، درسال۱۳۸۰مسئولیت دفتر شورای اسلامی شهر کنگان را پذیرفتم و تا سال ۱۳۸۴ که به استخدام رسمی آموزش و پرورش درآمدم در آنجا نیز مشغول به کار بودم. چند سال پیش، فوق لیسانم را ازدانشگاه پیام نور اصفهان گرفتم.

– چطورشد که به شعر علاقه مند شدید؟

– معمولا این حرف ها نباید زده شود ، امّاعلاقه من به شعر به نوعی منحصر به فرد است. علاقه ای درونی و ناشناخته به شعر و قصه داشتم. بچه که بودم یادم می آید شعرهای شاعری با تخلص «امید» را بانام خودش برای نهال انقلاب فرستادم و چاپ کردند. بعد هرچه فکرکردم نتوانستم بفهمم که این فرستادن چه سودی برای خودم داشته است؟ آمدم شعراو را به اسم خودم فرستادم بازهم چاپ کردند. بعدش گفتم بگذار کمی پیشرفت کنم. آمدم نسخه های قدیمی کیهان بچه ها را برداشتم و چندین صفحه رونویسی کردم ، اسم داستان و یک صفحه آخرش و نتیجه گیری را خودم نوشتم و برای نهال انقلاب فرستادم، درچندین شماره چاپ کردند. خیلی منتظر آخر داستان شدم ببینم نوشته های خودم راهم چاپ می کنند یا نه؟ خوشبختانه چاپ کردند. بعد از آن تصمیم گرفتم همه چیز از خودم باشد. دوره راهنمایی و دبیرستان شعرهای خوبی سرودم و در دبیرستان در مسابقات استانی هم شرکت کردم و شعر طنزم مورد استقبال ویژه قرارگرفت. در دانشگاه شعرهایم در مجلات و نشریات کشوری و استانی چاپ شد که اوّلینش درمجله جوانان بود.

– عجب حکایت جالبی، در آن سالها اساتید ادبیات دانشگاه تهران چه کسانی بودند؟

– دانشگاه تهران پر بود از اساتید برجسته. این اساتید را یا مستقیم در کلاس می دیدیم یا غیرمستقیم و در نشست ها از محضرشان برخوردارمی شدیم. استاد زرین کوب، شفیعی، فرشیدورد، تجلیل، حاکمی، مظاهر مصفا، ترابی، روح الله هادی ، قیصرامین پورو… اساتید آن زمان دانشگاهمان بودند. در دانشگاه به دلیل اینکه عضو فعال هسته علمی دانشجویان بودم و نشست های ادبی را برگزار می کردیم و مراسم هایی راعهده دارمی شدیم با برخی ازاساتید ارتباط بیشتری پیدا می کردم . یکی از این اساتید دوست داشتنی قیصرامین پور بود که ارتباط با ایشان خاطرات زیبایی را برایم رقم زد که بیشتر آنها حکایت ازخوبی وعظمت این عزیزدارد.

– یکی از آن خاطرات را برای خوانندگان نسیم جنوب بازگو نمایید.

– یک روز این استاد عزیز که در حال قدم زدن در دانشکده بود صدایم زد تا چند تا از شعرهایم را برایش بخوانم. من شروع به خواندن شعرهایم کردم، قدم زنان از دانشکده و دانشگاه بیرون رفتیم و رسیدیم به خیابان ۱۶آذر. داشتم شعرمی خواندم و می خواستیم از خیابان رد شویم؛ همینکه یک قدم به سمت خیابان برداشتم، قیصرعزیز سریع دستم را گرفت؛ ترس بیش ازحدّ آنروز قیصر مرا به تعجب واداشت اما بعدها وقتی فهمیدم یک تصادف شدید، باعث بیماری و درگذشت قیصر شده است،هراس آن روزهای قیصر برایم معنا پیداکرد.

– شما بیشتر درچه قالب هایی شعر می گویید و چرا ؟

– سعی کرده ام خیلی ازقالب های شعری راتجربه کنم اما چون غزل هایم بیشتر مورد پسند واقع شده است بیشتردر این قالب ، طبع آزمایی کرده ام.

– از بین شعرای قدیم بیشتر به کدامیک تعلق خاطر دارید؟

– سعدی رابه دلیل جامعیت در اندیشه و قالب های شعری و ادبی می پسندم، حافظ را به دلیل استادی در موسیقی کلام و بسط معنا در الفاظ اندک، بزرگ می دارم . خلسه کلام خیام ، عرفان شیرین مولوی و طنین کلمات فردوسی را درارتقای منزلت شعر فارسی حایز اهمیت می دانم.

– از شاعران جدید کدامیک شما را مجوب می کنند؟

– در میان شاعران امروز هر یک ازشاعران با شعری و شعرهایی مرا مجذوب خود می کنند اما مجذوب و شیفته مجموعه کامل شعرهای هیچ یک نیستم. یک روز با شعر شهریار عشق می ورزم و روز دیگر با شعر قیصر. یک شب با عطر کلام سهراب به خواب می روم و شبی دیگر با شعر فروغ و شاملو و آتشی و…

 

– اجازه دهید نظرتان را در مورد شعر  بوشهر جویا شویم و آیا اصلاً شما در شعر کشور جایی برای شعر  بوشهر احساس می کنید؟

– بوشهر از گذشته در عرصه ادبیات و شعر ایران، جایگاهی برجسته داشته است. نمونه بارز شاعران قدیمی فایز و مفتونند. از شاعران برجسته معاصر هم تنها نام یکی را می برم تا شما خود حدیث مفصل بخوانید از این مجمل. منوچهر آتشی همچون اسبی سفید در آسمان شعر ایستاده است و تنها یک کرمجی از جمع کرمجی هاست که همچنان ادای جمّازه درمی آورد. امّا یک عیب در همه ی ما بوشهری ها هست که به جای اینکه همدیگر را بزرگ کنیم همدیگر را خرد می کنیم. نمی دانیم که اگر دیگران را بزرگ کنیم خود را هم بزرگ کرده ایم . دیگران را کوچک و خرد می کنیم و به دنبالش خودمان هم کوچک می شویم.

– مختصری هم درباره سابقه ادبی و شاعری شهرستان کنگان بگوئید.

– شعر از دیر باز در کنگان ، مورد توجه بوده است، به عنوان نمونه یکی از حاکمان محلی در کنگان سکه ای را ضرب می کرده است که به دلیل رونق شعر در منطقه، دو طرف آن را با شعر آراسته بود. در گذشته ای نزدیک که شهرستان کنگان گسترده تربود و جم و عسلویه نیز در این محدوده می گنجیدند، شاعرانی بسیار بیشتر داشت اما با وجود کوچک شدن باز هم نام های ادیبان  بزرگی ازسیراف و کنگان به یادگار مانده است.

– هم  اکنون وضعیت شعر و شاعری در شهرستان کنگان چگونه است؟

– شعر و شاعری در شهرستان کنگان، امروز جایگاه ویژه ای دارد؛ هم شاعران بومی توانمندی داریم وهم به سبب افزایش جمعیت و مهاجرت ، شاعران برجسته ای در این شهرستان ، ساکن شده اند که مجموعه ی شعری خوبی را در کنگان فراهم آورده است.

– آیا فضا برای فعالیت ادبی و شاعران جوان در شهرستان فراهم است؟

– فضای فیزیکی تقریباً بد نیست، اما فضای اجتماعی و ظرفیت و زمینه ی عرضه ی آثار ادبی متأسفانه شرایط مطلوب نیست ، چرا که کنگان فاقد هرگونه نشریه، ماهنامه ، مجله و حتی گاهنامه و رسانه های مناسب جمعی است و آثار ادبی امکان نشر مناسب و گسترده ای نمی یابند ضمن اینکه مراسم های شعر و ادبی نیز در چارچوب های محدود و مخاطبانی محدود و کم شمار برگزار می گردد. حمایت های دستگاهی و اداری از فعالیت های ادبی نیز معمولاً فاقد پشتوانه مالی و کم دوام است.

– وضعیت انجمن های ادبی در شهرستان چگونه است. چرا دیگر این انجمن های ادبی آن رونق گذشته را ندارند؟

– من خودم چندین دوره ، مسئولیت انجمن ادبی شهرستان را برعهده داشته ام؛ بد نیست بدانید در دوره ای ، با هزار جان کندن، اقلامی را برای انجمن ، تهیه کردم و پس ازمدت اندکی استفاده، به دلیل آوارگی انجمن، هر یک ازاین اقلام سر از جایی دیگر درآورد و صاحبی یافت. در دوره ای دیگر برای ثبات بیشتر، آمدیم در چارچوب اساسنامه تحویلی ارشاد، هیئت مؤسس و دبیری تعریف و مشخص کردیم و اسامی را هم قاب و نصب کردیم اما پس از مدّتی هم قاب از نظرها پنهان شد و هم اسامی. دردوره و سالی دیگر به طور مثال من در یک مورد، ساعت ها وقت گذاشتم و کتاب هایی را برای استفاده شاعران انجمن، انتخاب و تهیه کردم و درقفسه هایی برای امانت دهی اعضا قراردادم، اما درعرض چند دقیقه، این گلچین ها هدیه ی مراسم ها گردید. وضعیت انجمن در طول سال ها این بوده است و شما می توانید محصولش را حدس بزنید. امیدوارم در سال های آتی تحوّل اساسی صورت گیرد.

–  تجربیات زندگی در منطقه صنعتی و گازی پارس جنوبی تا چه اندازه و چگونه  می تواند در شعرهای شاعران آن شهرستان تاثیرگذار باشد؟

– هر سختی و تنگنایی ، می تواند ظرفیت و فرصت هایی برای پیشرفت ایجادکند. فضای شعری شاعران نمی تواند جدای از جامعه باشد. اگر طبیعت زیبای شمال در شعر نیما، نمود می یابد؛ اگر مسعود سعد سلمان، متأثر از حصارنای وسو و دهک، حبسیه های سوزناک می سراید، شاعرجنوب هم از صنعت نفت و گاز و تبعات آن متأثرمی شود؛ این تأثیرات یک وقت در نکوهش است ، یک وقت در ستایش؛ صنایع هم می توانند بازدارنده باشند هم محرّک؛ ما باید ازظرفیت ها یی که در منطقه ایجاد شده است به منظور نشر آثار ادبی و هنری، توسعه ی فضاهای فرهنگی ، ادبی و هنری و ارتقای سطح دانش ادبی جوانان منطقه استفاده کنیم.

– چرا رابطه ضعیفی بین شاعران شهرستانهای استان با مرکز استان وجود دارد و به نوعی شاید بتوان گفت که کار و ارزش شاعران شهرستان های استان کمتر دیده می شود؟

– خودم رامثال می زنم تا مناقشه ای پیش نیاید. من چندین بار برای شرکت در مراسم های ادبی به مرکز استان دعوت شده ام هر بارعلیرغم خستگی و تحمل دردسرهای سفر، با توجه به برخوردها و تبعیض هایی که در زمینه های مختلف صورت گرفته است، بیش از پیش دلسرد و دلزده شده و تصمیم گرفته ام اغلب دعوت ها را بی پاسخ بگذارم؛ ممکن است این نوع برخوردها با دیگران نیز صورت گرفته باشد و باعث دلخوری و دوری شاعران و هنرمندان شهرستانها از مرکز شده باشد. ضمن اینکه برنامه ها بایستی عادلانه در همه مناطق توزیع شود و پشتیبانان و حامیان خوبی نیز برای ایجاد ارتباط وجود داشته باشد.

– در نزد شما ارتباط شعر با مخاطب چه معنایی دارد؟

– به نظر من، شاعری که بدون در نظر گرفتن مخاطب ، شعر می گوید مثل دیوانه ای است که برای خودش نجوامی کند؛ این نجوا ممکن است برای خودش خوشایند باشد ولی برای دیگران اینگونه نیست. متأسفانه برخی از شاعران و شاید بتوان گفت خیلی ها، راه خودشان را گرفته اند و می روند و برای خودشان نجوامی کنند و تازه چوب هم به دست گرفته اند و به دیگران فشار می آورند که شما مجبورید بفهمید ما چه می گوییم و خوشتان هم بیاید. باورکنید من که فوق لیسانس ادبیات و شاعرم، بعضی وقت ها نمی دانم این شاعران پیش تاخته چه می گویند. حالا مردم عزیزی که حافظ را حافظ و مولوی رامولوی کردند نمی دانم چه طورمی خواهند سردربیاورند؟

– به نظر شما، تلاش شاعران جوان بیشتر متوجه ماندگار شدن شعر است یا تجربه کردن فضاهای نو؟

– ماندگاری و جاودانگی ، پایه و اساس مستحکم می خواهد؛ هرچه پایه و اساس محکم تر باشد، بنا ماندگارتر است ، کسانی که بر پایه های مستحکم قدیمی بناهای نو و زیبا ایجاد کرده اند به احتمال فراوان ، ماندگاریشان بیشتر از شعرهایی است که در قالب و الفاظ و اندیشه و همه چیز، نوگرایی کرده اند، هر چند «نو را حلاوتی است دگر» اما نمی توان تضمین ماندگاری به آن داد. شاعران جوان امروزی چون نتوانسته اند همچون حافظ ، هنر دیگران را ارتقا ببخشند سعی کرده اند با نوآوری ها و خلاقیت ها ، خود را ماندگار کنند که این کار آنان ممکن است مثل فضاپیمایی ، فضا را درنوردد یا در همان لحظه یا پس ازمدتی اندک منفجرشود و از بین برود.

– برخی شاعران جوان را در شعر به فقر مطالعاتی و عدم وجود منابع مطالعاتی و حتی عدم آگاهی از آنها متهم می کنند، نظر شما در این باره چیست؟

– با توجه به نوع زندگی امروزی و نحوه آموزش و رویکرد جامعه، این انتقاد نمی تواند بی جا و بعید باشد. ضمن اینکه طالبان شعر در گذشته جامعه ای قدرتمند و پاداش ده بودند که شاعر را ملزم به افزایش آگاهی و دانش می کرد، اما امروز شعر بیشتر به حدیث نفس نزدیک شده است و شاعر ساعت ها وقت نمی گذارد و مطالعه نمی کند تا سرانجام درد دلش را بر صفحه بیاورد. شاعران دیروز مجال زندگی اشان بیش از امروز بود. تحصیل کرده ها اگر چه کم بودند اما بار علمی زیادی داشتند. شما به زمان های نزدیک به خودمان نگاه کنید و سطح سواد ششمی های قدیم را با لیسانس های امروزی مقایسه کنید. امروز مدرک گرایی افزایش یافته و کیفیت آموزشی ما پایین آمده است . جوان شاعر ما هم یکی ازهمین جوانان تحصیل کرده امروزی است. ضمن اینکه حجم زیاد آثار و منابع نیز، صحت این اتهام را بالامی برد.

– کدام اصل، یا کدام ارزش اخلاقی است که در زندگی فردی و جمعی شما نقش برجسته‌ای دارد؟

– احساس می کنم، دوستان مرا، رک و راست و صادق می دانند. سعی کرده ام زندگی ام را آرام و با برنامه جلو ببرم. هیچ چیز دنیا برایم آنچنان ارزشی ندارد که کرامت انسانی خود را برای آن ، خدشه دار کنم. خدا را بهترین و شگفت انگیزترین خالق هستی و همه انسان ها را به نوعی مظلوم و نیازمند گذشت و ترحم می دانم.

– چه توصیه ای برای دوستان و جوانان علاقمند به شعر دارید؟

– از نقد، نرنجند. خودشان بی رحم ترین منتقد خود و آثارخود باشند. برای شعر خود ارزش قایل شوند تا دیگران هم به آثارشان ارج بنهند. در سرودن شعر و خلق آثار ادبی ، به هر دو فضای شاد و حزن انگیز توجه داشته باشند. انتظارنداشته باشند: « یک شبه ره صدساله راطی کنند».

– سخن پایانی؟

– سخن پایانی ام خطاب به برخی مسئولین استانی وشهرستانی است. چندوقت پیش در مراسمی ادبی در کنگان ، به پیشنهاد اینجانب و انعکاس خوب رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، خانم دکتر ماحوزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرمانداری کنگان ، آقایان دشتی مطلق رییس شورای اسلامی شهرستان و کنگونی اصل رییس شورای اسلامی بخش مرکزی  کنگان ،۵ کمک هزینه دو میلیون تومانی چاپ کتاب شعر شاعرانی که در همان جلسه قرعه کشی و انتخاب شدند را تقبّل کردند، امیدوارم با عنایت مسئولین یاد شده این وعده هرچه زودترمحقّق شود. از نسیم جنوب که این فرصت رابه من داد و مرا شایسته مصاحبه دانست متشکرم

منبع: نسیم جنوب

 

نظرات

 1. son of moment says:

  با عرض سلام
  با آرزوی توفیق روز افزون برای شما همشهری شاعر، سوالی داشتم:
  چگونه میتوان به آثار شما دسترسی داشت؟
  در شهر کوچکی مثل کنگان چگونه میتوان الفبای شاعری را آموخت؟ آیا انجمن ادبی برپاست؟
  به چه طریقی میتوانم با ادیبان شهرم را بشناسم و با آنها در ارتباط باشم؟
  خواهشمند است مرا راهنمایی کنید.

  • ابراهیم ثابت says:

   سلام برشما همشهری گرانقدر.
   ازنظرشماممنونم.
   وبلاگ شعری من “شمیم شعرفارسی”شامل نمونه هایی ازآثارم می باشد.
   نشست هایی ادبی ،معمولاً در اداره ارشاد وکتابخانه غدیربرگزارمی گرددکه شما می توانید شماره تلفن خودرا به اداره ارشاد وکتابخانه غدیربدهید تاشمارااززمان نشست ها مطلع نمایند.
   موفق باشید

 2. ابراهیم احمدی says:

  با عرض سلام
  خیلی خوب بود
  ولی اگه چند بیت ازشعراشون هم گفته بودن که ما بیشتر با شعراشون
  آشنا شده بودیم خوشحال میشدیم

 3. دوست همشهری says:

  سلام بر آقای ثابت
  شما وقتی به کنگان مهاجرت کردین مقطع دبستان را در روستاتان گذرنده بودین چرا میگین تمام مقاطع در کنگان گذروندم؟صادق باشین

  • ناشناس says:

   سلام بردوست همشهری

   من دبستانم راهرچندکه درکنگان شروع نکرده بودم ولی دردبستان شهید شعبانی کنگان که آن روزها جای دبیرستان دخترانه فعلی(بالاترازخیابان ابوذر)بودبه پایان رساندم.پس من مقطع ابتدایی راهم درکنگان به پایان رساندم واین عین صداقت است.
   درضمن من فکرنمی کنم که اگرکسی که چندان هم حقیرنیست،به کنگان عشق بورزدباعث نگرانی شماشود،بلکه باید همه افتخارکنیم که شیفتگان کنگان فراوانند.
   درپایان یکی ازشعرهایم را که برای کنگان سروده ام به شمادوست همشهری تقدیم می کنم:
   تن مو،شهرمو یارمو،کنگون
   رفیق پاروپیرارمو،کنگون
   ازش تادور وابم تو (تب)می گیرم
   می آم ویبو پرستار موکنگون

 4. بنکی says:

  سلام برشماشاعرتوانمندموفقیت شماراازخداوندبزرگ خواستاریم

 5. ستمکش says:

  با سلام و خدا قوت انشاالله موفق باشید بنده از شعرهای ایشان استفاده کردم درباره شهدا شعر گفته اند امید وارم سالی پر برکت داشته باشید

  • ابراهیم ثابت says:

   سلام برجناب ستمکش وهمشهریان عزیز

   من هم سالی سرشارازموفقیت وسلامتی برایتان آرزومندم!

 6. خانم طهماسبی says:

  با سلام وخدا قوت خدمت استاد بزرگم جناب آقای ثابت من سعادت داشتم چند سباحی ازمحضر جنابعالی استفاده ببرم ولی به دلیل مشغله کاری کمی از شعر وشاعری دورشدموچند سالی میشه که نتونستم کلاسی برای رفع اشکال شرکت کنم من درزمینه قطعه ادبی کار می کنم گاهی چند شعر هم می نویسم نمی دونم کجا می تونم ازراهنمایی های شما بزرگوار بهره ببرم اینشالله راهنمایی بفرمایید ممنونم اینشالله هرکجا هستید سلامت وشاد باشید

  • ابراهیم ثابت says:

   خانم طهماسبی
   ازلطفتان متشکرم
   ان شاالله درتابستان سعی خواهم کرد حضوربیشتری درنشست های ادبی اداره ارشاد داشته باشم تابتوانم ازآثارزیبای ادبی شما استفاده کنم.
   موفق باشید.

  • ابراهیم ثابت says:

   خانم طهماسبی
   باسلام
   باتشکرازحسن نظرشما،امیدوارم نشست های ادبی تابستانی ارشاد،این امکان رافراهم بیاورد که بتوانیم ازآثارزیبای شمابهره مندشویم.
   موفق باشید

 7. ناشناس says:

  سلام علیکم استادبزرگ علم وادب موفقیت روزافزون شما راازخداوندبزرگ خواهانیم بی شک شعروشاعری موهبتی الهی است که شامل هرکس نمی شود بلکه توفیق الهی نیازداردامیداست درپناه حق باشید(برومندی)

  • ابراهیم ثابت says:

   ازابرازلطف شما ممنونم
   امیدوارم همه بتوانیم ازتوانایی های خود درراستای جلب رضایت خلق وخالق استفاده کنیم.
   باآرزوی سلامتی وتوفیق برای شما

 8. برومندی says:

  جناب آقای ثابت استادوشاعربزرگوارمن هم ازجانب خودم وتمامی فرهنگیان شهرستان کنگان این موهبت الهی رابه شماوخانواده محترم تبریک می گویم وموفقیت روزافزون شماراازخداوندمنان خواستارم بی شک شعروشاعری هدیه الهی است که توفیق الهی نیازدارد پس خداوندراشاکرباشیدکه این توفیق شامل حال شماشده است درپناه ایزدمنان باشید

  • ابراهیم ثابت says:

   جناب برومندی بزرگوار!
   خداراسپاسگزارم که هنراندکم باعث گردیده است مشمول لطف ومحبت ودعای خیرشما شوم.
   درپناه حق سالم باشید وشاد!

  • احمدی says:

   عرض سلام خدمت شاعر وهمشهری عزیز استاد ثابت امیدوارم که همیشه موفق وسربلند باشید.

  • ابراهیم ثابت says:

   جناب برومندی عزیز
   ازابرازلطفتان بسیار سپاسگزارم
   امیدکه بتوانیم همواره قدردان الطاف خلق وخالق باشیم.

   درپناه حق باشید!

 9. احمدی says:

  جناب اقای ثابت شاعر وهمشهری ارجمند ارزوی موفقیت روزافزون رابرای شما ازخداوند خواستارم.

  • ابراهیم ثابت says:

   جناب احمدی بزرگوار
   بی شک همراهی ودعای خیرعزیزانی چون شما،هم مایه ی افتخاروهم باعث دلگرمی وگام برداشتن به سمت تعالی است!

 10. شهرام says:

  سلام عالیجناب ثابت شماازافتخارات این شهرستان هستیددرکنار شاعرانی چون سماچی -دشتی مطلق و…امیدوارم که همواره روز به روز موفقتر وسلامت باشید واز اینکه از شاعر بزرک استان مرحوم منوچهر اتشی یادی کردید متشکرم .موفق باشید

  • ابراهیم ثابت says:

   سلام
   شهرام جان
   ازلطف ومحبت شمانسبت به خود ومنوچهرآتشی بزرگ،سپاسگزارم
   درپناه حق باشید

 11. ایوب رهی says:

  با عرض سلام خدمت استاد خودم جناب آقای ثابت شما باعث افتخار ما هستید

 12. علی says:

  من موندم که یه شاعر چه کار سیاست داره؟؟؟

 13. ناشناس says:

  اقای ثابت لطفا بفرمایید مش سیاسی شما چیه
  چون دیدیم با همه ی کاندایداها بودی و هستی
  یه شاعر به نظر من نباید اینقدر خودش کوچک کنه و در ستاد انتخاباتی حضور فعال داشته باشه

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

دیدگاه کاربران

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن