بروز شده در : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۵:۴۵ بعد از ظهرجمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۵ بعد از ظهر

آخرین اخبار

کد خبر: 10028
تعداد نظرات:۸ دیدگاه
تاریخ انتشار:شنبه ۱۳ دی ۹۳ ۸:۳۹ ق.ظ

گزارش خبری - تصویری؛

آثار باستانی سیراف در مسیر تخریب/ خطر نابودی بیخ گوش تمدن چند هزار ساله

ثلاث – قسمت‌های زیادی از بناهای تاریخی سیراف بر اثر سیل و بارش های باران و طوفان و زمین لرزه و… از بین رفته است و متاسفانه قسمت‌های به جا مانده از این آثار نیز در مسیر تخریب کامل قرار دارند.

 
 به گزارش ثلاث، سیراف یکی از بنادر با قدمت و سابقه تاریخی ایران است که پیشینه تمدن آن به راه آبی ابریشم نیز می رسد. روزگاری راه آبی ابریشم از این بندر می گذشت؛ زمانی که سیراف به واسطه تمدن باشکوهش، جمعیتی بیش از ۳۰۰ هزار نفر را در خود جای داده بود.

امروزه سیراف نه به واسطه شهر بودنش بلکه به اعتبار تاریخی بودنش و آثار به جای مانده از قدیم الایام دارای نام و شکوهی بالا در استان بوشهر و کشور است که به همین واسطه سالانه گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور به سمت خود جذب می کند.

هر چند هنوز تدبیری برای جاذبه‌های مدفون شده سیراف در زیر آب برای در معرض دید و بازدید قرار دادن آن انجام نشده است ولی همین چند آثار به جا مانده در خشکی نیز علاقه مندان زیادی دارد.

 مسجد امام حسن بصری در سیراف سایت خبری ثلاث

قسمت‌های زیادی از بناهای تاریخی سیراف بر اثر سیل و بارش های باران و طوفان و زمین لرزه و… از بین رفته است.

متاسفانه قسمت‌های به جا مانده از این آثار نیز در مسیر تخریب کامل قرار دارند. این موضوع به شدت باعث نگرانی مردم بندر سیراف است.

آثاری که یکی پس از دیگری تخریب می‌شوند

مسجد امام حسن بصری مربوط به سده هفتم هجری واقع در سیراف است. این اثر در سال ۱۳۸۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد امام حسن بصری با وجود ثبت ملی بودن و قدمت زیادی که دارد، چند سالی است که در مسیرتخریب قرار گرفته است، به نحوی که برای جلوگیری از ریزش ستون ها و دیواره های آن از تکیه گاهی بنام چوب استفاده شده است که نه صورت قشنگی دارد و نه راهکار موثری است.

راه دسترسی به مسجد که به وسیله دستگاه های راه سازی مانند لودر به وجود آمده است در فاصله کمی از آن احداث شده به شکلی که خطر تخریب آثار به واسطه ایجاد راه نیز  وجود دارد.
از طرفی دیگر، جانمایی دکل ایرانسل در نزدیکی این اثر ملی نیز موضوع مبهمی است که نشانگر مظلومیت صنعت گردشگری در استان بوشهر است.

 آثار سیراف

مسجد امام حسن بصری حتی یک تابلو معرفی هم ندارد. فقط چارچوب تابلو نصب است. ریزش قسمتی از این مسجد قدیمی تا نزدیک حیاط های پایین مسجد رسیده است.

قلعه نصوری از اثرهای تاریخی استان بوشهر در جنوب ایران واقع در سیراف است. حیاط اول این قلعه که بیش از ۱۸ تابلو گچ بری دارد در حال تخریب و از بین رفتن است.پیاده رو سازی منتهی به دره لیر که همراه با سنگ فرش بوده، ناتمام مانده است که شاید دلیل اصلی آن نبود بودجه کافی باشد.

در دره لیر یک سایه بان یا یک سرویس بهداشتی یا نیمکت برای استراحت کهن سالان هم وجود ندارد.یکی از تئوری های جذب گردشگر و توریست فراهم کردن امکانات رفاهی مناسب و کافی بدون صدمه زدن به بافت آثار است.

تهیه طرح ویژه سیراف با نگاه توسعه زیر ساخت­ها

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در این خصوص به ثلاث گفت: تهیه طرح ویژه سیراف با نگاه توسعه زیر ساخت­های گردشگری و نیز آزاد سازی عرصه تاریخی سیراف که در سال جاری اعتباری در حدود یک میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال برای این امر در نظر گرفته شده است. در این مطالعات هدف نهایی آماده سازی پرونده سیراف برای ثبت جهانی خواهد بود.

محمد ابراهیم فروزانی افزود: تبدیل قلعه نصوری (پردیس سیراف) به مجتمع خدماتی پذیرایی- توریستی از محل طرح پردیسان که در سال جاری حدود ۱۷ میلیارد ریال برای این  موضوع مصوب شده است.

 آثار سیراف

وی خاطرنشان کرد: برای استحکام بخشی اضطراری ابنیه تاریخی نیز اعتباری معادل سه میلیارد ریال مصوب شده که صرف مرمت ابنیه تاریخی آن خواهد شد.

احیای سیراف با مشارکت وزارت نفت و میراث فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در خصوص عبور ماشین آلات سنگین برای راه سازی در کنار آثار سیراف گفت: به علت قرارگیری آثار تاریخی سیراف در بستر سنگی و کوههای اطراف، ماشین آلات، چندان آسیبی به آثار مجاور وارد نخواهد کرد، البته تردد دستگاه­ها و ماشین آلات سنگین از روی آثار قطعاً باعث تخریب خواهد شد که این موضوع ممنوع است.

فروزانی مهمترین کارهای صورت گرفته طی یک سال گذشته را پی گیری مکاتبه استاندار با وزیر نفت برای تعامل بین وزارت نفت و سازمان میراث فرهنگی در احیا سیراف که وزیر محترم نفت نیز موافقت خود را با مشارکت در احیا و ساماندهی سیراف مشروط به تأیید طرح توسط سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده است، عنوان کرد.

وی اظهار داشت: پی گیری برای تامین اعتبارات لازم که در مجموع تاکنون ۲۱میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در سال جاری برای آثار مختلف بوده است که در بالا به آن اشاره شد.

جمع‌آوری دکل مخابراتی از محدوده بافت و آثار تاریخی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر از پیگیری لازم برای موافقت وزارت راه و شهرسازی مبنی برتهیه طرح ویژه سیراف، فعال کردن سازمان های مردم نهاد در سیراف و انجام مکاتبات و تشکیل جلسات برای جلوگیری از ساخت و ساز در محدوده آثار تاریخی سیراف به عنوان دیگر کارهای انجام شده در خصوص آثار سیراف نام برد.

 آثار سیراف

فروزانی در خصوص وجود دکل ایرانسل در وسط آثار تاریخی سیراف نیز اذعان داشت: متاسفانه یکی از دکل‌های مخابراتی که در سالیان گذشته احداث شده در محدوده آثار تاریخی واقع شده است البته این جانمایی به صورت موقت بوده و مقرر شده پس از چند سال جمع آوری شود.

وی افزود: دکل دوم در سال گذشته در زمان مدیریت سابق بدون گود برداری نصب شده و مقرر شده طی مدت ۵ سال جمع آوری شود؛ البته پیگیری لازم جهت جمع آوری سریع تر این دکل ها به عمل آمده است.

گزارش: مصطفی صفایی

آثار سیراف آثار سیراف آثار سیراف آثار سیراف آثار سیراف آثار سیراف آثار سیراف آثار سیراف آثار سیراف سیراف (۱۳) سیراف (۱۰) آثار سیراف سیراف (۱۲)

نظرات

 1. شکر says:

  با سلام .
  چرا هیچ مسئولی کاری نمیکنه؟ اگر مسئولین میترسند که حتما همین هم هست کار رو به دست مردم بسپارن و بشینن کنار اونوقت میبینن که نیروهای مردمی چقدر خوب میتونن جلوی هر کسی یا چیزی که بخاد آثار تاریخی اونا رو از بین ببره می ایستند . آقا جون این آثار جزء فرهنگ یک ملت حساب میشه. فکر کنم باید این آثار رو ببریم خارج از کشور چون آون طرف قشنگ تر بلدن از این آثار حفاظت کنن . مسئولین به اصطلاح کار بلد از خواب بیداررررررررررشین

 2. ناشناس says:

  تا برمبه بهترن

 3. حسن سیرافی says:

  امام حسن بصری
  این زاهد ومخدث بزرگ جهان اسلام
  متاسفانه ما قدر نشناسیم
  وقتی چیزی از دست رفت افسوس و مقصر یابی می کنیم

 4. موسسه سیراف پارس says:

  با سلام و تشکر از مدیر کل میراث فرهنگی استان بوشهر، این موسسه حمایت خود را از کلیه برنامه های آن سازمان اعلام میدارد تا بندر سیراف به جایگاه واقعی خود بازگردد

 5. ناشناس says:

  لطفا بداد آثار ما برسید

 6. شکر says:

  با سلام .
  جناب ناشناس این آثار جزء فرهنگ یک ملت هستند برمبه بهترن یعنی چی؟ این حرف شما نشون از…

 7. ناشناس says:

  بذار خراب شه

 8. سیرافی میگه says:

  وقتی کسی میبینه ولی خودشو به کوری میزنه ویا کسی میشنوه چه بر سر این آثار میاد خودشو به کری میزنه.بذار که این مثل چیزهای دیگه نابود بشه.این مدیر کل میگه مقصر مدیر قبلی اون هم گردن یکی دیگه… وسالها گذشت

ارسال نظر

این خبر برای شما تهیه شده است لطفا نظرتان را بیان کنید.

یادداشت سایت

موبایل

۱۱۸ موبایل

۱۱۸ موبایل

۲۶ مهر ۹۳
بازیReal Racing 3 2.5.0

بازیReal Racing 3 2.5.0

۵ شهریور ۹۳
بازی مدرن کمبات 5

بازی مدرن کمبات 5

۵ شهریور ۹۳
نرم افزار Android Firewall

نرم افزار Android Firewall

۵ شهریور ۹۳
بازیneed for speed

بازیneed for speed

۱۱ مرداد ۹۳
ادامه...

متن